Žijte doma s žížalami v dokonalém souladu. Pořiďte si vermikompostér!

Přemýšlíte, co s bioodpadem, rve vám srdce házet slupky do komunálního odpadu a hnědé popelnice jsou v nedohlednu? Máme pro vás řešení, i když třeba bydlíte jen v panelákovém bytečku. Pořiďte si domů žížaly a vermikompostujte!

S žížalami v dokonalé harmonii

Vermikompostér je malý zázrak. Jedná se o soustavu nádob, ve kterých žijí žížaly. Vy je živíte rostlinnými odpadky ze své domácnosti a žížaly z nich vytvářejí kvalitní kompost, kterým můžete „přikrmovat“ svoje květiny za oknem nebo na balkoně. A kromě toho samozřejmě významně zmenšíte objem svého odpadu. Líbí se vám ta představa? Nám rozhodně! Jak na to? Poradíme!

Nádobu na vermikompostování si můžete buď koupit, nebo si vyrobit vlastní. Jak to vlastně funguje? Podívejte na video:

Čaj, káva, skořápky od vajec

Kompostér se skládá z několika nádob nad sebou (minimálně tří) – může se jednat o plastové kbelíky nebo o jiné nádoby s víky. Výše položené nádoby musí mít proděrované dno, aby jimi mohly žížaly prolézat za potravou. Ve spodní nádobě, která má pevné dno, se bude shromažďovat „žížalí čaj“ (viz níže).

Do prostřední nádoby dejte na dno netkanou textilii a na ní vytvořte základ zázemí pro žížaly. Použijte kokosovou drť nebo kousky recyklovaného papíru. To vše pak navlhčete vodou pomocí rozprašovače. Potom vložte násadu žížal a přidejte pár hrstí slupek od ovoce a zeleniny, nať nebo další domácí biologický odpad.

Hodit sem můžete i čajové sáčky, zbytky kávy nebo rozdrcené vaječné skořápky. Pozor ale – živočišný odpad do vermikompostéru nepatří!

Na tuto vrstvu umístěte další nádobu a postupně ji plňte bioodpadem. Časem se ve spodní části vytvoří kvalitní humus, který budete moci použít, a žížaly přesídlí o patro výše. Vyprázdněné patro pak budete moci umístit opět nahoru a pokračovat v koloběhu.

Chcete vidět, co vlastně žížaly budou s vašimi zbytky dělat? Podívejte se na časosběrné video:

Venku i uvnitř

Vermikompostér můžete mít na balkoně nebo v bytě. Na balkoně vždy myslete na to, že v nádobě pěstujete živé organismy – žížaly, které potřebují stabilní podmínky. Nenechte je tedy napospas velkým výkyvům teplot – vedru nebo mrazům.

Raději vždy nádobu přemístěte do bytu. Jestli se bojíte zápachu, není to vůbec třeba. Když budete žížaly krmit jen rostlinným odpadem a v přiměřeném množství, aby ho stíhaly spořádat, zkušenost říká, že se zápach nevyskytuje. Můžete cítit vůni vlhké hlíny.

 

Žížalí mapa Česka

Žížaly jsou úplně nejdůležitější složkou kompostéru. Právě žížaly totiž díky svému neutuchajícímu apetitu přetvářejí váš bioodpad rostlinného původu na kvalitní kompost. Do vermikompostérů se používají nejčastěji kalifornské žížaly.

Pro začátek jich budete potřebovat 150 až 300, podle velikosti nádoby. Aby byly žížaly spokojené, je třeba v kompostéru udržovat přiměřenou vlhkost. Ale pozor, aby vám nezačal bioodpad plesnivět – to by bylo špatně i pro žížalí kolonii.

Lámete si hlavu, kde žížaly seženete? Vygooglujte si žížalí mapu Česka a otevřou se vám úplně nové obzory!

Co je to „žížalí čaj“?

Kromě kompostu vytvářejí žížaly i takzvaný „žížalí čaj“. Nebojte se, není to čaj ze žížal a ani vám ho nedoporučíme k pití. Nevylévejte ho ovšem! Jedná se totiž o velmi kvalitní hnojivo, které ocení každý pěstitel jak domácích, tak zahradních rostlin.

A jak ho získáte? Bude se shromažďovat v nejspodnějším patře vašeho vermikompostéru. Stačí, když dáte žížalám čas a dostatek potravy, a za 3 až 6 měsíců můžete začít hnojit. Pozor jen – čaj je velmi silný, a proto je třeba ho před použitím rozředit v poměru 1 : 10.

Pokud ještě pochybujete, jestli si vermikompostér pořídit, podívejte se na video o tom, co přesně žížaly dělají a jak můžete zlepšit svět!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.