Zařiďte si knihovnu, abyste měli odkud brát, až nastane podzimní čas

Knihy, všude knihy! Poličky už nestačí a svazky v krabicích na vás vrhají vyčítavé pohledy? Zařiďte si novou, dostatečně velkou a efektivní domácí knihovnu. Když se přidržíte následujících doporučení, určitě nešlápnete vedle a s výsledkem budete při dlouhých podzimních a zimních večerech nadmíru spokojení!

Vyberte správné místo

Dostatečně velká stěna, to je, oč tu běží. Obhlédněte byt a vybírejte moudře. Knihovna je velký kus nábytku, který není možné jen tak popostrčit. Vyhněte se tedy zdem, kudy vede hodně instalací, drátů, trubek a podobných věcí. Zároveň by na stěnu s knihovnou nemělo svítit přímé slunce, aby knihy neztrácely barvu, nebo se dokonce neničila jejich vazba. Kolem knihovny by měl být dostatek místa, abyste si mohli přistavit židli nebo domácí štafle a dosáhnout tak do vyšších regálů. Už při výběru stěny myslete i na prostor pro pohodlné posezení.

Buďte efektivní

Žádný byt není nafukovací, a když už si vytyčíte pro svou knihovnu jednu stěnu, využijte ji co možná nejlépe. Nebojte se knihovnu vytáhnout až ke stropu. Je sice roztomilé, když si můžete na horní polici knihovny postavit vázu, svícen nebo hodiny, ale ruku na srdce – stejně se nahoru radši moc nedíváte, protože víte, že je tam několikaměsíční vrstva prachu a možná tam úřadují i nějací pavouci.

Ať už vybíráte policový systém v obchodě, nebo si ho necháváte dělat na míru, vždy dobře rozvažte hloubku a výšku polic. V úvahu berte kromě prostorových možností bytu i skladbu a velikost knih, které vlastníte. Běžné rozměry polic se pohybují mezi 25 až 35 cm na hloubku i na šířku.

Police v knihovně nemusí mít stejnou výšku – spodní police můžete nechat udělat vyšší a umístit do nich velké a těžké knihy. Naopak do horních polic umístěte menší a lehčí knihy. Pojistíte si tím i lepší stabilitu knihovny. A to se vyplatí! Ne nadarmo musí mít veřejné knihovny zpevněné stropy – vědění něco váží!

Na kvalitě nešetřete

Se stabilitou knihovny samozřejmě úzce souvisí i kvalita materiálu, ze kterého je vyrobená. Možností je nepřeberně, ale ať už vás estetické cítění a styl zařízení vašeho bytu táhne k čemukoli, vždy vybírejte pevný a odolný materiál s dostatečnou nosností. Nejčastější volbou bývá pevná dřevotříska nebo masivní dřevo.

Myslete na to, že zřízení knihovny je investice a šetření na kvalitě se vám nevyplatí. O tom by mohli dalekosáhle vyprávět ti, jejichž přeplněná knihovna z nevhodného materiálu nevydržela tíhu svazků a police se prohnuly, nebo dokonce spadly.

Srovnávejte podle logiky či estetiky

Když už policový systém stojí, dejte si záležet na uspořádání knih. Variant je mnoho. Asi nejjednodušší logické uspořádání je podle abecedy. Sami uvidíte, zda zvolíte jako určující příjmení autora, nebo název díla. Řadit můžete i podle žánru.

Pokud vám více než na striktní logice záleží na individuální estetice, můžete zkusit uspořádat knihy podle barev hřbetů do barevné škály duhy. Jednotvárný rytmus knihovny můžete ozvláštnit i tím, že některé knihy nedáte na výšku, ale vytvoříte z nich komínek.

Chcete-li oddělit logické celky, můžete využít zarážky. Posloužit vám může v zásadě cokoli – třeba těžítko, soška, lampička nebo kámen, který jste si přivezli z dovolené.

Čtecí místo přímo u knihovny

Třešničkou na dortu každé knihovny je příjemné a pohodlné posezení, kde si budete moct vychutnat svou oblíbenou literaturu při šálku čaje. Při výběru křesla nebo gauče myslete na to, že dlouhé sezení v jedné poloze vašemu tělu nikdy tak úplně nesvědčí. Posezení by proto mělo poskytovat oporu zádům i krku. Prospěšné jsou také opěrky na lokty. Dokonalému pohodlí pak rozhodně pomůže i taburetka, na kterou si budete moct natáhnout nohy.

Nezapomeňte ani na správné a dostatečné osvětlení. Je vhodné, abyste si do čtecího koutku postavili lampu, která vám dobře posvítí. Pozor ale, nesmí mít příliš ostré nebo oslňující světlo. To by vaše oči brzy unavilo.

Anebo si prostě zařiďte knihovnu úplně jinak. Na světě je všechno možné!

FOTOGALERIE:

 

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.