Založte louku, jezírko nebo pomáhejte čmelákům a včelám

Chovat se k přírodě takovým způsobem, abychom ji zbytečně nepustošili, se velmi rychle dere do čela uvažování lidí po celém světě. A to zcela zaslouženě. V našem seriálu Jak bydlí hmyz se soustředíme na rizika spojená s úbytkem hmyzu. Stavíme hmyzí hotely a i jinak se snažíme šířit osvětu o potřebě trvale udržitelného stylu života. Tentokrát vám představíme několik možností, jak hmyzu pomoci. Některé jsou snadné, jiné vyžadují větší aktivitu i finanční investici. Všechny ale pomáhají.

Vysejte louku

Jedním z nejsnadnějších kroků, které můžete udělat, je změnit váš trávník – stačí i malý kousek. Téma sekání trávníků se dostalo do hlavního zpravodajství a stalo se celospolečenským tématem. Zkuste to jinak a vytvořte si vlastní louku. Dnes už není problém zajít do obchodu a koupit si sáček nazvaný „rozkvetlý chodníček“ nebo nějak podobně. Seje se na jaře nebo na podzim a výsledek bude určitě stát za to.

Založte jezírko bez ryb

Další věcí, za kterou vám hmyz poděkuje, je malé jezírko. Pokud máte možnost, neváhejte a vybudujte malé jezírko. Aby si jej hmyz našel a žil tam, je však důležité, aby v něm nebyly ryby. Stačí jeden kapřík a na hmyz můžete zapomenout. A přísný zákaz chemických přípravků ani nemusíme zmiňovat.

Domky pro divoké včely

Už jsme vám ukázali, jak vybudovat hmyzí hotel. Pokud budete mít zájem a chuť, můžete nabídnout přístřešek i divokým včelám. Věděli jste, že včel samotářek jen na našem území žije asi 600 druhů? I jim můžete vybudovat pěkné domy, ve kterých se budou cítit hezky.

Nezapomínejme na čmeláky

Všichni milují čmeláky. Jsou roztomilí, dají se pohladit a o jejich užitečnosti není pochyb. Jejich populace bohužel také klesá, takže pokud chcete přiložit ruku k dílu, můžete se věnovat právě jim.

PŘEČTĚTE SI:

Hmyzí populace slábne
Hypoteční banka myslí na budoucnost
Jak vybudovat hmyzí hotel
Rozhovor s biologem Davidem Storchem

Včelí klasika

Kdo chce pomáhat a zároveň třeba i dělat si vlastní med, může se pustit do včelaření. Toto řemeslo v současnosti zažívá jistou renesanci a populární se stává například chov včelstev ve městech. Co myslíte, bavilo by vás to?

Když se střecha zazelená

Máme tip pro náročné, kteří v sobě mají i kus architekta. Co takhle zelenou střechu? Jde o střechu, která je úplně nebo alespoň částečně pokrytá půdou a vegetací. Její vznik je složitý, pracný a finančně náročný. Přesto má své nesporné výhody. A to jak ve vztahu k přírodě, tak i například jako izolace.

 

Přemýšlejte, studujte, jednejte

Ochrana hmyzu však není jedinou věcí, která si zaslouží naši pozornost. Pokud chceme, aby lidstvo mělo na této planetě budoucnost, musíme se podle toho začít chovat. Je třeba snažit se o této problematice dozvědět co nejvíc. Zajímat se například o původ potravin, které konzumujeme, ale také třeba o oblečení, které nosíme.

A ještě jeden tip na jednoduchou pomoc na závěr. Rapidně ubývá žížal, o kterých každé malé dítě ví, jak jsou důležité pro kvalitu půdy. Založte si kompost, ve kterém se budou žížaly cítit jako v ráji a vesele se množit. A humus pak můžete použít kdekoliv, ne jen na své zahrádce.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.