Zahrádkáři, do střehu! S příchodem března začíná další sezóna

Březen, za kamna vlezem. Ale až potom, co se postaráme o naši zahrádku. To proto, že právě v březnu se příroda budí z dlouhého zimního spánku a zahradní rostliny volají po lidské péči. Pojďme si rozebrat činnosti, které by vás v březnu neměly minout, toužíte-li po zdravé, krásné, kvetoucí či plodící zahradě.

Už slyšíte trávu růst?

Není divu. V březnu totiž sněhová pokrývka pomalu opouští i chladnější oblasti a trávník se budí k životu. Pomoct mu zpět do kondice můžete tím, že z něj vymetete zbytky suchého listí, suchých stébel a mechu. Pokud se mech pustil do vašeho trávníku ve velkém, můžete celou plochu zasypat dolomitickým vápencem, který vás mechu zbaví a trávníku dodá potřebné živiny. Koncem měsíce je možné trávník, který doroste minimálně do osmi centimetrů, poprvé posekat. Buďte ovšem opatrní a něžní a nastavte nůž sekačky do nejvyšší možné pozice.

Stromy si zaslouží volnost

Pokud jste před zimou provedli opatření proti sněhu a jehličnaté stromy svázali, již jim můžete ulevit. Samozřejmě je důležité sledovat předpověď počasí a ujistit se, že nás sněhové vánice nečekají, nicméně obecně je březen doba, kdy k tomuto kroku zajisté dojde. Dopřejte jehličnanům také důkladnou zálivku.

Okrasné stromy, stejně jako některé ovocné stromy (jabloň, hruška) nebo ovocné keře (malinovníky, angrešt, rybíz) můžete prořezat a ty dvouleté zbavit již neplodících větví. Stromům také pomůžete v probouzení přihnojením pod korunou, zvláště pak těm, které jsou zasazené v písčité půdě. Chcete-li na své zahradě vysadit stromky nové, začátkem měsíce je ideální doba pro stromy ovocné, koncem měsíce zase pro ty listnaté okrasné.

Záhony za humny

Na záhonu se nadřete opět a zase nejvíce. Začněte tou nejhrubší očistou a vyhrabte ze záhonu suché listí, ochranné chvojí či mech. Už zkraje měsíce se mohou objevovat první kvítky jarních květin, tak se s nimi nezapomeňte pořádně potěšit. Po očistě můžete záhony prokypřit, trochu prohnojit a připravit si na ně pořádný a čerstvý substrát. Pak můžete rovnou sázet semínka letniček. Vysazovat můžete i nové trvalky a zeleninu.

Nejdříve začněte s brokolicí a paprikou, v druhé půlce měsíce neotálejte na záhon vysít i mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, cibuli, česnek, raný salát, kopr a hrášek. Sazenice rajčátek by vám již touto dobou měly ve výsevných miskách za oknem pomalu vzrůstat. Klíčící rostlinky chraňte před okolní nepřízní netkanou textilií. Zároveň nezapomeňte na sklizeň pod sněhem pěstovaných plodů, jako je pórek, kadeřávek nebo růžičková kapusta.

Práce na zahrádce je spousta, avšak svěží jarní ovzduší vám tu námahu určitě zpříjemní. Jarní ožívání přírody patří k věcem, které se nikdy neomrzí.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.