Vyrobte si domácí ovocný sirup. A nebojte se přihodit bylinky

Jste už přepití syntetickými limonádami? Vyrobte si vlastní, o mnoho zdravější ovocné šťávy a mošty! Budete přesně vědět, jaké ovoce jste použili, a navíc – ta chuť! Povíme vám všechno, co potřebujete vědět.

Limitem je pouze vlastní fantazie

Základem všech šťáv jsou kvalitní suroviny. Jaké druhy zvolíte, je jen na vás. V létě jsou na výrobu šťáv a sirupů nejoblíbenější maliny, rybíz, ostružiny, třešně a višně, meruňky nebo jahody. Můžete ale použít třeba i červenou řepu, mrkev nebo rakytník. Nebojte se ani bylinek! Zkuste třeba levandulový, bezový nebo pampeliškový sirup či likér z růžových lístků.

Udělali jsme vám chutě? I nám se sbíhají sliny. Takže jak na to a co musíte vědět?

Připravte si hromadu ovoce

Budete potřebovat opravdu hodně ovoce. Mělo by být kvalitní, tedy nezkažené, a ve správném stupni zralosti. Ovoce zbavte stopek, případně pecek, a pečlivě ho umyjte studenou vodou. Šťávu lze vyrobit nejsnadněji s pomocí odšťavňovače. Jestli ho ovšem nemáte, vůbec to nevadí. Tradičním postupem je totiž vaření. Každé ovoce má ale svá specifika, proto se raději před přípravou konkrétního druhu poraďte ještě s Googlem.

Vařte, míchejte, rozvařte!

Ovoce nasypte do velkého hrnce a přilijte vodu. Její množství se liší podle druhu ovoce, který použijete. Vyrábíte-li šťávu z bobulovin, přilijte vody jen málo. U tužších druhů, jako jsou třeba švestky, se doporučuje dát na půl kilogramu plodů 200 ml vody. Následně ovoce přiveďte k varu a pak na mírném ohni za vytrvalého míchání rozvařte. Šťávu nakonec přelijte přes husté síto nebo přes látku, abyste ji zbavili případných zbytků slupek nebo peciček.

Gratulujeme, máte geniální ovocný polotovar, ze kterého můžete vyrobit domácí sirupy nebo likéry!

Cukrem nešetřete

Sirup vyrobíte jednoduše. Ovocnou šťávu prostě smícháte s cukrem. Ten slouží nejen k oslazení, ale především jako konzervant. Na každý půllitr šťávy přidejte 350 g cukru. Směs zahřívejte na mírném ohni za stálého míchání a horkou ji pak nalijte do sterilizovaných lahví nebo zavařovacích sklenic a dobře uzavřete. Sirupy jsou velmi koncentrované, sladké a husté, můžete je smíchat s vodou nebo čajem. Hodí se ale i do míchaných alkoholických drinků.

Dotek alkoholu na zahřátí

Máte chuť na něco ostřejšího? Vyzkoušejte výrobu domácího likéru, který ovocem provoní i dlouhé zimní večery. Jak na to? Kromě ovoce, popřípadě ovocné šťávy, budete potřebovat ještě vodku nebo rum (podle konkrétního druhu ovoce). Zkuste to třeba podle následujícího video návodu:

A jak se vyrábí jablečný mošt pomocí domácího hydraulického lisu? Podívejte se na video!

Věříme, že jsme vás inspirovali, takže vzhůru do díla, ať vám nespadne úroda a v zimě si u horkého čaje se sirupem můžete připomínat krásy léta.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.