obývák ve vintage stylu

Vintage styl v sobě skrývá kouzlo starých časů

Vintage styl je jedním z trendů, který má své pevné místo ve světě módy i designu. Tento výraz původně označoval kvalitní archivní víno, v současnosti se ale používá pro kvalitní designový nábytek, oděvy i nejrůznější doplňky, které byly vyrobeny před mnoha lety.

Vše, co je staré, není vintage

Mnozí lidé mají tendenci zaměňovat termíny vintage, antique a retro. Rozdíl mezi nimi je ale dán jasně. Do retro stylu patří originální i nové výrobky v designu let dávno minulých, nejčastěji od padesátých do osmdesátých let minulého století. A nemusí jít o žádné exkluzivní kousky, patří sem i levná sériová výroba. Jako antique se zase označují výhradně věci, které spatřily světlo světa před sto a více lety. Do vintage pak spadají ty mladší, ale již historické kousky kvalitního vybavení a oblečení.

Pokud nás vintage styl oslovil natolik, že ho chceme vnést do svého domova, měli bychom mít na paměti, že ne všechno staré je vintage. Nekvalitní stůl se zašlou umakartovou deskou či plastové příbory a talířky v něm neuplatníme, byť byly vyrobeny před více než pěti desetiletími. Pokud už je vlastníme, bude nejlepší věnovat je některému milovníkovi retra.

vintage stolek ve tvaru kufru
vintage stolek ve tvaru kufru

Věci, které zrají jako víno

U vintage je rozhodující styl a kvalita. Každá židle, stolička, krabička na šperky či věšák musí vyzařovat osobitost a jistou míru luxusu. Skvěle využijeme luxusní příborník a kvalitní ořechovou skříň po prarodičích i ozdobnou prosklenou vitrínu po babičce. Hodit se budou i klasické tonetky nebo židle s koženým či polstrovaným sedákem, krásně tvarovaná křesílka a stoly a stolky s vyřezávanými nohami. Zelenou mají i pohovky s luxusním čalouněním, elegantní stojací dřevěné věšáky na kabáty a mosazné svícny. Nábytek samozřejmě nemusí být v původním stavu, ale oprava poškozených částí by měla být provedena s maximální pečlivostí tak, aby výsledný vzhled odpovídal originálu. Rozhodně není vhodné natřít ořechovou dýhu se skvrnami od vody moderní barvou.

K vintage neodmyslitelně patří dekorace

Jakmile si pořídíme první kousky vintage nábytku, začneme koukat i po vhodných doplňcích. Hodit se nám budou různé koberce se zajímavým dobovým vzorem, zrovna u nich budeme dost možná muset sáhnout po zdařilých replikách. A rozhodně nesmíme zapomenout na vintage dekorace, jako jsou vyřezávané nebo dokonce stříbrné stojací hodiny, zrcadla, obrazy či porcelánové sošky. Nezbytností je skleněný či mosazný vintage lustr.

dekorace ve vintage stylu

Aby byl celý interiér dokonalý, nesmíme zapomenout na koupelnu

Vintage zařízení můžeme sehnat i do koupelny. Máme-li dostatek prostoru, skvělou volbou bude stojací vana s elegantně tvarovanýma nohama. Nesmí chybět ani umyvadlo z první republiky a naprostou nezbytností jsou kvalitní koupelnové skříňky. Do nich skryjeme moderní nezbytnosti, bez kterých se nedokážeme obejít.

bílá světlá koupelna ve vintage stylu
bílá světlá koupelna ve vintage stylu

Třešničkou na dortu je oblečení

Pokud si chceme připadat opravdu stylově, zařadíme do svého šatníku kvalitní kousky po babičce. Kvalitní kabelky a psaníčka, do kterých uložíme stylovou pudřenku, kabát nebo vlněný šál se hodí do každé doby.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.