Vánoční stromek: Kdy a čím ho ozdobit a jak o něj pečovat?

Kdo by se netěšil na zútulňování vánočního interiéru? Teploty klesají a prodejci vánočních stromků mají napilno. Kdy stromek pořídit, čím jej ozdobit a jak zařídit, aby vám vydržel co možná nejdéle? To se dozvíte v dnešním článku.

Kdy se pustit do zdobení stromečku?

Konkrétní datum, kdy by se měl vánoční stromek ozdobit, není stanoveno, v tomto ohledu se zvyklosti v jednotlivých rodinách různí. Tradice však udává, že by měl vydržet alespoň do příchodu Tří králů, který připadá na 6. ledna. Pokud hodláte pořídit živý stromek, ozdobte ho ideálně 23. prosince nebo na Štědrý den, aby vám do té doby neopadal. V případě umělého stromku se na životnost ohlížet samozřejmě nemusíte, a tak jej můžete zkrášlit o něco dříve.

Vyrobte si vánoční stromek z větví

Ne každému však doma stojí klasický vánoční stromek. Obzvlášť bydlíte-li v garsonce nebo menším bytě, uvítáte spíše více prostoru pro život než porost, který vám brání obývat polovinu příbytku. V tom případě si můžete snadno a rychle vyrobit vánoční stromek třeba z větví. Jedná se vlastně o kytici z větviček jehličnanu, kterou můžete svázat ozdobnou mašlí. Umístěte ji do vázy s vodou, aby vám vydržela co možná nejdéle. Větve můžete ozdobit různými dekoracemi v podobě baněk či stuh.

Tradiční ozdoby versus přírodní

Během vánočních příprav každoročně vyvstane otázka, jak ozdobit ten letošní stromek. Fantazii se meze nekladou. Zdobení můžete pojmout například jednobarevně. Zkuste stromek odít třeba do hávu z krémově bílých baněk. Avšak můžete vytvořit i barevné kombinace. Sázkou na jistotu je ta zlato-červená. Alternativou umělých ozdob mohou být upečené perníčky, které zavěsíte na červenou stuhu, nebo slaměné ozdoby. Stejně tak můžete využít sušené plody, například plátky pomeranče nebo jablek. Co však nesmíte vynechat, je řetěz se světýlky. Teprve ty dodají stromku tu pravou vánoční jiskru.

Jak pečovat o vánoční stromek, aby vám dlouho vydržel?

Zvolíte-li umělý stromek, který vám vydrží až několik sezon, starostem s opadávajícím jehličím se vyhnete. Jeho živý protějšek váš domov provoní, ale naproti tomu vydrží sotva pár týdnů. Jak prodloužit jeho životnost? Pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle, je zapotřebí uchovávat jej v chladnějším prostředí a zajistit mu dostatečný přísun vody. Ideálním řešením jsou v tomto případě stojánky, které mají zabudovanou nádobu na vodu. Životnost stromku závisí také na tom, který druh jehličnanu zvolíte. Smrk vám opadá dříve, nejdéle však vydrží borovice.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.