Hackovani-dekorace

Úvod do háčkování pro začátečníky

Toužíte po háčkovaných ponožkách, kabelkách či doplňcích? Vyrobte si je sami! Háčkování není těžké, stačí zvládnout jednoduché základy a cvikem se postupně „proháčkovat“ k dokonalosti. Naučte se s námi základy háčkování.

Pamatujete na první setkání s háčkem a přízí?

Možná si vybavíte, jak vás do tajů háčkování poprvé zasvěcovala babička nebo paní učitelka v hodině pracovního vyučování. Existuje několik základních technik háčkování, jejichž zvládnutí vám umožní vytvářet čepice, doplňky i drobnější kousky oblečení. Pro začátek vám bude stačit jen háček, háčkovací příze a nůžky.

Vybavení pro háčkování

Háčky seženete v různých velikostech, při výběru mějte na paměti požadovaný vzhled finálního výrobku (s menším háčkem budete dělat drobnější očka). Ideálně začněte s háčkem o velikosti 4 nebo 5, budete jím háčkovat očka, ve kterých bude snadné se orientovat, dobře viditelný bude i směr příze a další detaily. Lépe tak pochopíte základy háčkování. Nejdříve si nacvičte techniku háčkování jednotlivých typů sloupků a poté si vyberte nějaký jednoduchý projekt, na kterém si nové dovednosti vyzkoušíte (obal na telefon, malá peněženka na mince, taška na drobnosti apod.). Později můžete zkusit i háčkovanou deku, kabelku, šátek nebo ponožky.

Zprvu vám budou očka nejspíš utíkat a rozvolňovat se a výsledné řady nebudou vypadat moc hezky. Nezoufejte a trénujte dál – časem se naučíte stejnoměrnému utahování a budete dělat méně a méně chyb.

Jednou rukou přidržujte napnutou přízi, zatímco ve druhé držte háček. Začněte vytvořením řetízkového očka (v návodech na háčkování označované jako ŘO), do kterého vložíte háček.

Základní návod na háčkování

Zpočátku vám budou stačit 3 základní techniky háčkování.

Řetízek

Řetízek je úplný základ háčkování. Příze se pouze protahuje očky a vzniká tak dlouhý řetízek – do jeho ok se poté háčkují sloupky. Začátečníkům dělá největší problém stejnoměrné utahování oček. Příliš volná očka nevypadají hezky, pokud je ale utáhnete příliš, špatně se vám budou navazovat sloupky. Stačí trocha cviku a techniku budete mít co nevidět zvládnutou.

Foto: AneteLusina, Pexels

Sloupky

Po řetízku přicházejí na řadu sloupky – v počátcích háčkování si vystačíte s krátkým (KS) a dlouhým sloupkem (DS), později můžete přidat polodlouhý sloupek (PDS). Krátké sloupky jsou pevnější a uháčkované přízi nedovolí pružit. Pokud chcete vytvořit elastičtější výrobek (např. čepici), musíte využít i volnější, dlouhé sloupky. Finální vzhled opět záleží na rovnoměrném utahování příze.

Foto: CastorlyStock, Pexels

Pevné očko

Pevným očkem (PO) zajistíte celou řadu sloupků proti vypárání. Je také posledním okem, kterým dokončujete hotový výrobek.

Jak se naučit háčkovat?

Nejlepší je, když můžete celý postup vidět na vlastní oči, zkušené háčkařky doporučují sledovat výuková videa na YouTube, nebo si alespoň pořídit knihu se základními návody. Pomohou vám i rozkreslené postupy háčkování, to už se však musíte orientovat nejen ve zkratkách a složitějších vzorech, ale také v samotné technice a způsobu zakreslení jednotlivých sloupků.

Trénink dělá mistra

Háčkování se vám může zdát zprvu zapeklité, ale po několika uháčkovaných řadách zjistíte, že na něm není nic složitého. Osvojíte si správné pohyby rukou a časem se možná propracujete i k háčkování „poslepu“. Věřte však, že háčkování je neuvěřitelně návykové a kdo mu propadne, toho nepustí.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.