Udržitelná domácnost – potřebný trend poslední doby!

Tři tašky plastů, krabice papíru, o komunálním odpadu radši nemluvit. Taky vás znepokojuje, kolik odpadu vyprodukuje vaše domácnost? Hledání ekologičtějšího způsobu života momentálně hýbe celou společností. Jak si zařídit udržitelnou domácnost? Ukážeme vám některé možnosti.

Co je udržitelnost?

Pod pojmem udržitelnost si lze představit leccos. Z hlediska dnešní společnosti jde zjednodušeně řečeno o schopnost uspokojit naše základní potřeby bez toho, abychom zároveň poškodili tuto možnost pro další generace.

Jak na to? Nejdůležitější je hlavně začít. Třídíte odpad? To je skvělé! Je ale potřeba si uvědomit, že velká část odpadu nejde zrecyklovat na stejně kvalitní produkt. Vznikají tak podřadnější materiály. Tomu se říká „downcycling“.

Co tedy dělat? Zkuste zredukovat množství domácího odpadu jako takové. Jde to! Jak začít? Máme pro vás několik tipů.

1/ Pryč s tisíci igelitových sáčků!

Zeleninu si z obchodu nemusíte nosit v igelitu, ale třeba v síťovce. Pokud retro moc nemusíte, můžete si koupit nebo doma ušít sáčky z lehkého a prodyšného textilního materiálu. Podobně se můžete zbavit i reklamních igelitových tašek. Vybavte rodinu plátěnými taškami. Jsou lehké, elegantní a stylové! Jednoduše win-win!

2/ Dejte prostor lnu

Len se skvěle hodí obzvlášť na uchovávání pečiva. Lněný sáček můžete použít jako obal na svačinu pro děti nebo do něj doma uložit chleba. Plastový sáček lze nahradit i krabičkou na svačinu.

3/ Používejte látkové hygienické potřeby

Pleny, odličovací tamponky s umělými vlákny, hygienické vložky… Přemýšleli jste někdy, co se s nimi děje, když je hodíte do kontejneru? V každém případě všechny tyto produkty mají látkové alternativy. Ty jsou pratelné a vydrží. Látkové pleny navíc, když se správně vážou, pomáhají dětem upevnit zdravé postavení kyčlí. Chcete méně odpadu a děti s rovnýma nohama? Pak je to jasná volba.

4/ Pořiďte si vermikompostér

Dejte biologickému odpadu nový život a nenechte ho ležet ladem v komunálním odpadu. A navíc budete mít nové domácí mazlíčky – žížaly! Více si přečtěte v našem předchozím článku.

5/ Pryč s chemií

Odpad z vaší domácnosti neodchází jen do popelnice, ale také s vodou do potrubí. Pokud chcete šetřit naši planetu, vyhýbejte se zbytečné chemii, a to jak v kosmetice, tak při výběru pracích a čistících prostředků. Jedy jednoduše nevyřeší všechno. Hotovým zázrakem pro běžnou údržbu v domácnosti je například citron nebo kombinace jedlé sody s octem. Více si můžete přečíst v tomto článku.

Jak si vyrobit ekologický domácí univerzální čistič? Podívejte se na video:

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.