Štukovaná zeď s dekorativním nábytkem před sebou.

Štukování: S tímto návodem to zvládnete i vy!

Pouštíte se do rekonstrukce, ale chcete co nejvíce ušetřit? Štukování je úprava omítky, které se pravděpodobně nevyhnete. Ale nemusíte na to volat řemeslníky, zvládnete to i sami. Přečtěte si náš návod, jak štukovat, podle kterého si uděláte tu nejlepší štukovou omítku.

Co je štukování?

Štukování je metoda, kterou se upravuje omítka. Dnes se nejčastěji využívá v novostavbách a při rekonstrukcích starších nemovitostí. Štuková omítka se skládá ze směsi písku a vápna. Písek přitom musí být velmi jemný. Štuk kdysi také sloužil na výrobu různých ozdob, reliéfů či štítů, které můžete vidět na kostelech, zámcích nebo měšťanských domech.

Cena štukování z rukou řemeslníka se pohybuje kolem 100 a více Kč za m2. I proto se nakonec mnoho lidí rozhodne se do štukování pustit samo.

Jak připravit zdi na štukování?

Než se pustíte do samotného štukování, musíte si nejdříve připravit zdi a místnost. Nejlepší je celou místnost vyklidit, aby vám nábytek jednak nepřekážel, ale také aby se při úpravách nepoškodil a neušpinil. Při následném úklidu vám pomůže i přikrytí podlahy a kusů nábytku, které se nedaly odnést jinam. Pak se pusťte do samotných zdí.

1. Škrábání zdí před štukováním

První věc, kterou je nutné udělat, je škrábání zdí. Je potřeba odstranit starou omítku a štuk, případně tapety či malbu. Nebudeme lhát, není to nic lehkého ani zábavného. Pokud se chcete zbavit starých tapet, zkuste je nejdříve namočit, aby šly snáz dolů. Při škrábání zdí využijete špachtli, kterou vše krásně sundáte.

2. Umýt, odmastit a opravit

Až budete hotovi se škrábáním, je nutné zeď umýt a zbavit ji mastnoty. Vystačíte si i s přípravkem na mytí nádobí. Kromě toho bude nutné také opravit praskliny a případně také zeď vyrovnat. Na to využijte vyrovnávací stěrku nebo perlinku (síťovou tkaninu), která si poradí zejména se siporexovými příčkami. Při štukování starých zdí si dejte záležet, aby zeď byla opravdu dobře umytá a nová omítka na její povrch hezky přilnula.

Na závěr, po odstranění staré omítky, očištění a vyrovnání zdi na ni naneste penetrační nátěr, nechejte ho zaschnout a vsáknout. Tento krok vám zeď pomůže sjednotit, ale také ji zpevní a zvýší přilnavost, takže štuková omítka pak bude krásně držet.

Jdeme štukovat

Když máte zdi připravené, je na čase pustit se do štukování. Štukovou omítku koupíte již namíchanou, má bílou barvu a často může posloužit i jako základní malířský nátěr. Štuková omítka se nanáší velmi snadno a jelikož je již namíchaná, nemusíte se doma trápit s tím, abyste trefili správnou konzistenci.

Štukové omítky najdete v několika druzích: vápenné, sádrové, sanační a vápenocementové. Jednotlivé druhy se odlišují podle použití venku a vevnitř, ale také záleží na tom, zda budete pracovat ručně, nebo pomocí stroje.

Výhodou štukové omítky je, že ji lze natáhnout v tloušťce až 2 cm, díky čemuž s ní napravíte i nerovnosti, prohlubně nebo propadliny. Dá se tedy říct, že je to fajnová omítka.

Připravte si nářadí na štukování

Jedním ze základních nářadí na štukování je hladítko na štuk. Vhodné je mít po ruce ocelové hladítko, polystyrenové hladítko, filcové hladítko, hladítko s mořskou houbou, dále pak také natahovák, zednickou lžíci, váleček a ostrou špachtli.

Štukování krok za krokem

 • Ručním válečkem napenetrujte zeď.
 • Než nátěr zaschne, rozmíchejte si materiál. Pomoci si můžete například vrtačkou. Dbejte na to, aby byl materiál opravdu hladký. A pozor – pasta se dále již neředí.
 • Připravený štuk natahujte pomocí ocelového hladítka. Vrstva by měla být tlustá asi 2-3 mm.
 • Po zaschnutí první vrstvy štuku vyhlaďte zeď pomocí polystyrenového hladítka.
 • Pak aplikujte druhou vrstvu štuku, kterou nanášejte opět ocelovým hladítkem v tloušťce maximálně 2 mm.
 • Až bude suchá i druhá vrstva, pomocí halogenového světla se podívejte, zda jsou někde nerovnosti.
 • Zeď navlhčete vodou a filcovým hladítkem roztočte. Případné nerovnosti namočte a vyhlaďte, dokud nebude zeď dokonalá.
 • Počkejte, až bude štuk světlat, a pak ho rozmyjte molitanovým filcem, který namočte do vody a točte jím. Buďte ale opatrní a nevkládejte do toho příliš velkou sílu.
 • Po zaschnutí štuku omeťte zeď smetáčkem.

Za jak dlouho malovat po štukování? Pokud plánujete malovat, nechejte zeď po štukování pořádně vyschnout. Na začátku může barva působit flekatě, ale nebojte, až pořádně zaschne, vše bude, jak má být. Počkejte pár dnů, než uvidíte kompletní výsledek své práce.

Nejčastější chyby při štukování

Jednou z nejčastějších chyb při štukování, které začátečníci dělají, je špatné zacházení s hladítkem a filcem. Při vyhlazování štuku filcákem je potřeba se pořádně rozmáchnout a nedělat malé krouživé pohyby příliš dlouho na jednom místě. Musíte se soustředit na celou plochu.

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.