Štucle pod dveře – DIY

Studené ruce, studené nohy a studený čaj, přestože topení sálá o sto šest? Možná vám táhne pode dveřmi. Co s tím? Vyrobte si vlastní zábranu proti průvanu!

Zarážka, polštář ke dveřím nebo štucel – existují různá označení, stejně jako různé možnosti provedení. Funkce je však stále stejná a v zimních měsících nedocenitelná – tento válcovitý polštář v šířce dveří nebo okna slouží jako těsnění, které ochrání váš vyhřátý byt před vtíravou zimou, hledající každou skulinku, kterou by se mohla dostat dovnitř.

Jak na to?
Postup výroby bude tak složitý, jak vy sami budete kreativní. Základem je samozřejmě vytvoření povlaku, tedy látkového potahu. Můžete použít jeden kus látky nebo sešít povlak z mnoha pestrobarevných kousků (patchwork). Vycpěte staré huňaté ponožky nebo třeba svažte vytahané rukávy obnošeného svetru. Vaší invenci se meze nekladou – jednoduchý funkční štucel můžete díky své tvůrčí energii i povznést na malé umělecké dílo.

02

foto: harrietcarter.com

Pro dobrou účinnost je však důležité, abyste si nejprve dobře změřili okno nebo dveře, kam budete chtít posléze zábranu umístit. Štucel musí v plné šíři pokrývat celou plochu, kudy by mohla zima pronikat do interiéru.

Čím budeme plnit?

Ačkoli zábrana svým vzhledem poněkud připomíná polštář, rozhodně by neměla být lehoučká jako pírko. Pro naplnění se proto doporučuje například rýže nebo suché fazole. Jindy se také používá k plnění například neprášivé stelivo pro kočky nebo drcené skořápky od ořechů.

Základní varianty štuclů:

1/ Smotaná deka

Pokud vám v bytě táhne opravdu hodně a je třeba najít řešení ihned, vždy lze srolovat nepoužívanou deku. Není třeba nic šít, po zimě ji jen vyperete a můžete ji použít jinak.

03

foto: cdn.cpnscdn.com

2/ Z jednoho kusu látky

Chcete-li problém vyřešit jednoduše a elegantně, vyberte si látku, která se vám líbí a která bude dobře ladit s vaším interiérem. Látku si dobře naměřte a po rubu sešijte. Když ji pak obrátíte na líc, vycpete a zašijete, budete mít určitě velmi dobrý pocit z odvedené práce.

04

foto: cdn.cpnscdn.com

3/ Patchwork

Máte-li více času a chuť trochu si hrát, sešijte si povlak z mnoha kousků barevných látek. Technika patchworku je stále oblíbená a do interiéru vnese živé barvy a nadhled.

06

foto: cdn.cpnscdn.com

4/ Čtverhranný

Pro ještě lepší utěsnění průvanu se hodí zábrana, která má čtverhranný průřez, a tím pádem ještě lépe vyplní všechny škvíry, kudy by mohlo utíkat teplo. Jak na to? Pro vytvoření hran sešijte čtyři dlouhé pruhy látky a na koncích je spojte látkovými čtverci.

07

A nezapomeňte – když nemůže zima dovnitř, nemůže ani teplo ven. Dobře utěsněná okna a dveře vám pomohou snížit účty za topení!

08

foto: cdn.cpnscdn.com

úvodní foto: etsy.com

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.