Je srdcem každého domova. Jak si stylově a prakticky zařídit a uspořádat obývací pokoj?

Obývací pokoje se změnou životního stylu moderního člověka mění i své tradiční uspořádání. Mohutná obýváková stěna jako oltář masové televizní zábavy, jak ji známe z druhé poloviny minulého století, již není nutná, ba dokonce ani žádaná. Dnešní člověk má sto plus jedna možností, jak si své obydlí přizpůsobit pro něj specifickým potřebám a libostem. Proto je vhodné se pozastavit nad tím, co od místa, kde nám má být nejlíp, vlastně vyžadujeme. Pro snadnější utříbení myšlenek a plánů jsme pro vás připravili čtyři okruhy, nad nimiž je vhodné se zamyslet, než se do zařizování a uspořádávání pustíte.

Jaké funkce má prostor splňovat?

Jak již bylo řečeno, jen konkrétní lidé udělají z obyčejného pokoje ten nejskvělejší obývák na světě. Předtím než objednáte koberec a konferenční stolek, sepište si, jaké činnosti předpokládáte, že budete v tomto pokoji jako rodina nejčastěji provozovat.

Jste-li fanoušky televizní zábavy a rádi si její sledování užíváte, nebojte se tradičního uspořádání nábytku. Pokud ale na televizi jako takovou v běžném dni čas ani chuť nenacházíte, nedělejte si násilí a obývák centralizujete třeba kolem krbu nebo pohodlného sedacího nábytku samotného. Absolutním vynecháním televize můžete jen zvýšit společenský účinek obývacího pokoje. Zábavní kinematografickou funkci může v případě potřeby zajistit počítač, který má beztak dnes každý po ruce, nebo třeba datový projektor a obyčejná stěna.

Jestli si společný čas rádi užíváte četbou, vymyslete, jak prostor rozčlenit tak, aby každý našel svůj klid a soukromí. K tomu, zvlášť knihomolům, slouží různé police a knihovny, které se budou hodit i jako úložné prostory. Právě tyto nemusejí být přilepené ke zdi v jednolité hmotě, naopak mohou vytvořit malebná zákoutí, kde si každý člen rodiny bude moct užít svůj osobní klid.

S tímto členěním souvisí i výběr a rozmístění sedacího nábytku. Myslete především na své pohodlí. Jste-li milovníkem lenošky, kam se vejdete sami, nemyslete na návštěvy. Ty můžete v případě hromadného útoku usadit na velké polštáře na zem, které později snadno uskladníte i v menších místnostech. Jste-li naopak aktivnějšími typy a na polehávání vás příliš neužije, nepotřebujete nejspíš velký růžový rodinný gauč rozcapený uprostřed místnosti. Možná oceníte lavice nebo příležitostnému sezení upravené parapety, které mohou zároveň sloužit jako praktický úložný prostor.

Chcete svůj obývák sem tam proměnit v dějiště přeboru v deskových hrách nebo v malé jógové studio? Nebojte se zcela odstranit ze svého obýváku tradiční haraburdí, jako třeba konferenční stolky, které víte, že zajisté nevyužijete a bude se na nich hromadit jen prach.

Hosté mohou sedět na polštářích.

Kdo zde bude žít?

Tento okruh otázek úzce souvisí s tím předchozím. Jakožto společná místnost ve vašem příbytku by měl obývací pokoj sloužit všem. Když se nad potřebami celé rodiny zamyslíte společně a naleznete prostor pro kompromisy, vyhnete se následným konfliktům.

Hodí se vědět, že máte manévrovací prostor pro zhmotnění dětského koutku nebo třeba pelíšku pro čtyřnohého člena rodiny. V tomto ohledu je třeba někdy přijmout fakt, že ne všechny plány vyjdou tak, jak jsme si představovali. Dejte svému obýváku čas, aby i on vám „řekl“, jaký chce být. Párkrát zpřeházet nábytek, než se usadí na svém stabilním místě, není v prvních několika měsících zabydlování žádný problém. Nebraňte se tomu.

Barva a světlo

Obecné pravidlo říká, že společné prostory by měly působit vzdušně. K tomu se nejlépe hodí světlé, pastelové barvy, které podpoří výšku stropů a dostupnost pokoje. Prostřednictvím vyčleněných koutků na čtení nebo na práci z domova ale i díky změně dekóru stěny můžeme docílit přirozeného rozvržení prostoru.

V obýváku je vhodné myslet jak na dostatečný přísun denního světla, tak na osvětlení, když padne tma. Multifunkčnosti této místnosti docílíte právě správným způsobem osvětlení. Je vhodné mít na výběr alespoň ze dvou různých intenzit. Každý čtecí koutek si pak zaslouží svůj vlastní zdroj světla. Bodová světla a malé lampy jsou rozhodně praktičtější volbou než jeden zářící lustr, který by vás mohl třeba při večerní relaxaci přehnaně oslňovat.

Styl, příběh a osobitost

Ať už se vám zalíbí jakákoliv představa obýváku z katalogu, vždy myslete na to, že tam nebude žít nějaký katalogový figurant, ale vy. Nejmodernější trendy v interiérovém designu myslí na osobnost obyvatel úplně stejnou měrou jako na praktičnost a styl.

Než se vrhnete do obchoďáku pro zbrusu nový nábytek, zamyslete se, jestli nemůžete ty správné kousky získat jinou cestou. V bazarech nebo na výměnných fórech můžete objevit opravdové skvosty. Nebojte se staršího zrekonstruovaného nábytku, v obchodních sítích najdete jen málo opravdu kvalitních kousků, které by se mohly rovnat nábytku vyrobenému podle staré tradice a ve jménu řemesla.

Tím, že vdechnete nový život něčemu staršímu a zároveň funkčnímu, můžete jen získat. Co třeba stará almara z chalupy? Nemohla by se stát hlavní dominantou vašeho obýváku? A co taburetek po babičce, na němž jste sedávali jako malí? Třeba právě on dodá genia loci do vašeho obýváku. Recyklace věcí s příběhem může být přívětivá nejen vaší peněžence, ale i celé této planetě.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.