Pěstování rýmovníku v zahradě

Rýmovník: Oblíbená pokojovka nejen pro parádu

Rýmovník je v posledních měsících čím dál tím oblíbenější pokojovou rostlinou. A není se čemu divit. Je nenáročný, hezký na pohled a také léčivý. Poradí si s rýmou i dýchacími potížemi, bolestí hlavy a umí ulevit i od bolesti drobných ranek či popálenin. Že ho doma ještě nemáte? Přečtěte si naše tipy, jak se o tuto zázračnou rostlinku starat.

Rýmovník. Pochází z tropických oblastí Afriky, Madagaskaru či Austrálie. Lístky má drobné, pokryté jemnými chloupky a někdy se s ním můžete setkat i pod názvy molice, moud, kubánské oregano či řecký eukalypt. Rostlinka je to nenáročná, avšak každým coulem užitečná. Odežene dotěrný hmyz, příjemně provoní vzduch v pokoji, a jak už sám její název napovídá, zatočí i s rýmou.

Jak pěstovat rýmovník

Pěstování rýmovníku není žádná věda. Pěstovat ho můžete jak v interiéru, tak částečně i na zahradě. Letnění má totiž rýmovník tuze rád a během teplých měsíců se vám venku náramně rozroste. Venku i doma je v každém případě spokojený na světlém stanovišti bez přímých slunečních paprsků. Nevadí mu suchý vzduch, ani vytopené byty, jakmile je ale v průvanu, lístky začnou žloutnout. A ještě na jednu věc je citlivý: na přelití. Zalévejte ho proto raději méně než více a zálivku mu dopřávejte až v okamžiku, kdy je substrát opravdu vyschlý. Za tu trošku péče vás tato nenáročná bylinka na podzim odmění půvabnými fialovými květy.

Léčivá síla rýmovníku

Rýmovník je oblíbenou pokojovou rostlinou nejen pro svou nenáročnost, ale zejména blahodárné účinky na dýchací cesty. Malé nenápadné lístky v sobě ukrývají silné esenciální silice a možností, jak použít rýmovník je hned několik. Připravit si můžete inhalační lázeň, léčivý odvar či sladký sirup, který bude chutnat i malým pacientům. Od rýmy vám uleví i přičichnutí k ulomenému lístku. V zimě ho ocení i astmatici, pro lepší vzduch stačí přidat pár lístků rýmovníku do vody ve zvlhčovačích na topení.

Recept na domácí sirup z rýmovníku

Zhruba 40 lístků rýmovníku zalijte litrem vroucí vody, přidejte na plátky nakrájený a oloupaný citron a nechte louhovat v přikryté nádobě alespoň dva dny. Poté výluh přes plátýnko přeceďte, přidejte kilogram cukru a za občasného míchání nechte vařit, dokud sirup nezhoustne. Slijte ho do sterilizovaných lahví a skladujte v chladu. 

Jak zaštipovat rýmovník

Přestože je rýmovník vděčnou pokojovkou, trošku vaší péče přeci jen potřebuje. Pravidelně ho zaštipujte, ideálně do tvaru koule. Pokud ho totiž necháte růst, jak se mu zlíbí, za pár měsíců budete mít doma sice vzrostlou rostlinku, avšak vysílenou a bez listů. Ostříhané lístky použijte na výrobu sirupu, nebo je schovejte do látkového sáčku a zavěste do skříně. Oblečení vám krásně provoní a ještě ho ochrání před moly. Vrcholové odštipky pak na jaře a v létě můžete dát do sklenice s vodou, kde vám za pár dnů zakoření.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.