Rhodéský ridgeback se zeleným obojkem a klackem v tlamě.

Rhodéský ridgeback: Je to vhodný pes pro začátečníky?

Plemeno původem z Afriky má v sobě divokost této země. Ne nadarmo se tak řadí mezi lovecké psy, původně byl jejich úkolem lov lvů. I když dnes má své místo spíše na gauči, pořád je to vznešené plemeno, které nemusí být ideální pro všechny. Pro koho se rhodéský ridgeback hodí, jak si poradit s jeho výchovou a jakou má povahu?

Rhodéský vs. thajský ridgeback

Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback má velikost kolem 60-70 cm a hmotnost od 30 do 40 kilo. Nejedná se tedy o malého psa. Typickým znakem je pruh protichůdné srsti na zádech, tzv. hřeben obrácené srsti. Jeho srst je jinak krátká a lesklá, většinou barvy pšenice či dočervena. Přiléhající a vysoko nasazené uši způsobují, že ridgeback má milý pohled. Působí atleticky a odolně.

Thajský ridgeback

Thajský ridgeback je exotické plemeno rovněž s typickým pruhem protichůdné srsti na zádech. Jeho tělo je také velmi atletické, zrozené k pohybu. Na rozdíl od rhodéského ridgebacka má ale výrazné, vztyčené uši do tvaru trojúhelníku a je o něco menší (dosahuje výšky kolem 60 cm a váhy asi 30 kilo). Srst je vždy jednobarevná, a to buď červená, černá, modrá, nebo světlá šedohnědá. Povahově se podobá rhodéskému ridgebackovi a je velmi vhodným psem pro rodinu.

Rhodéský ridgeback – povaha

Povaha rhodéského ridgebacka je velmi nezávislá, je bystrý a inteligentní. Jelikož je to lovecký pes, jeho silný instinkt lovit mu zůstal, stejně jako odvážnost, sebevědomí, vyrovnanost a rozhodnost. Ve své podstatě ale jde o psa přátelského, který svou rodinu chrání, k cizím je ale obezřetný. Zpravidla je velmi dobrý hlídač.

Pokud máte doma malé děti a plánujete si pořídit ridgebacka, musíte psa na děti zvykat od štěněte. I když s dětmi vychází dobře, občas potřebuje odpočinek, proto je dobré vytvořit psovi místo, které bude jeho útočiště a kde se k němu nebudou moci děti přibližovat. Vzhledem k jeho velikosti dejte pozor u malých dětí, může jim nechtěně ublížit. S dalšími mazlíčky v domácnosti je to podobné, pes je toleruje, ale musí být na ně navyklý již od štěněte.

Kombinace povahových rysů – nezávislost, inteligence, sebevědomí – nemusí být pro majitele-začátečníka jednoduchá na zvládnutí, proto je ridgeback vhodnější pro již zkušenější majitele. Psa musíte pochopit a tolerovat jeho povahu, za žádnou cenu se z něj nesnažte udělat kolii nebo ovčáka.

Pro koho je rhodéský ridgeback vhodný?

Pokud přemýšlíte nad pořízením rhodéského ridgebacka, připravte se na pořádnou dřinu na začátku. Aby vám nepřerost přes hlavu, musíte mu nastavit pevné hranice. Výcvik je tedy nutnost již od prvních dnů, kdy si ho přivezete domů. Je rád s lidmi a potřebuje být s vámi, není to pes, kterého necháte celý den na zahradě zavřeného v kotci. Navíc potřebuje i dostatek pohybu, alespoň 40 minut až hodinu denně. Myslete na to, že pes bude opravdu velký a potřebuje dostatek prostoru, do malého bytu si ho raději nepořizujte.

Obecně je ridgeback vhodnější pro zkušené pejskaře, kteří vědí, jak na loveckého psa a jak si poradit s velkým plemenem, které je sice rodinně založené, ale je také velmi tvrdohlavé. Pohyb potřebuje denně a hodí se tak spíše pro aktivní lidi, kteří si vždy udělají čas na procházku. Rhodéskému ridgebackovi je mnohem lépe uvnitř s vámi, zejména v zimě ho nenechávejte venku. V zimě je náchylný na chřipku nebo rýmu, proto mu na zimu klidně pořiďte i zateplenou vestu.

Rhodéský ridgeback – výchova

S výchovou rhodéského ridgebacka začněte hned, na nic nečekejte. Je to velmi inteligentní a chápavý pes, základní povely se naučí téměř hned. Musíte ale být důslední a nepolevit. Při procházce proto věnujte vždy alespoň 5-10 minut i výcviku, aby se pes procvičil a nezapomněl jednotlivé povely. Hrubé zacházení na něj neplatí, vsaďte na pochvaly a odměny. Jelikož má sklony k dominanci, musíte vědět, jak na něj, abyste vy byli ten, kdo velí, a nenechali ho dělat si, co chce.

Rhodéský ridgeback – cena

Doporučujeme vždy kupovat psa od registrovaného chovatele. V ČR existují dva kluby chovatelů rhodéského ridgebacka – Klub chovatelů rhodéských ridgebacků (KCHRR) a Český klub Rhodéských ridgebacků (ČKRR). Štěně od chovatele vám může ušetřit pozdější vysoké náklady na veterináře, jelikož pes má sklony k onemocnění kloubů, jako všechna velká plemena, jako je dysplazie. Typické pro ridgebacka je také onemocní dermoid sinus, což je vlastně zhutnělá tkáň kolem páteře, a je dědičné.

Štěně rhodéského ridgebacka se pohybuje od 15 do 25 tisíc korun, ale může to být i více. Více zaplatíte za fenku než za psa. Ovšem někdy najdete rhodéského ridgebacka i v útulku, v takovém případě, pokud se rozhodnete dát mu milující domov, v první řadě navštivte veterináře.

Jak o ridgebacka pečovat?

Rhodéský ridgeback má krátkou srst, která nevyžaduje nijak zvláštní péči. Postačí pravidelné kartáčování, zejména v období, kdy bude pes línat a měnit srst. Každý den byste mu ale měli kontrolovat oči a odstranit ospalky a jednou za měsíc zkontrolujte i uši a vyčistěte je. Je vhodné dávat ridgebackovi i různé pamlsky zamezující tvorbě zubního kamene, nebo můžete zuby čistit ručně.

Nezapomínejte na drápky, které budou potřebovat pravidelně zkracovat. Samozřejmě si je pes může přirozeně obrušovat na tvrdém povrchu, jestli ale chodíte spíše do lesa nebo na louku, určitě psa navykněte i na stříhání drápků s použitím speciálních kleštiček.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.