Prožijte Velikonoce s jednoduchými a chutnými postními pokrmy

Když se řekne Velikonoce, představíme si především pomlázku, vajíčka a velké hodování spojené i s alkoholem. Velikonoce jsou však především největší křesťanský svátek. A co se už tolik neví, je to, že čtvrtek, pátek i sobota jsou ještě dny skromnosti, střídmosti a půstu. Zkuste si letos připravit některé typické postní pokrmy – jsou jednoduché a budou vám i přesto chutnat!

Držte půst

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a neděle vzkříšení neboli Boží hod velikonoční jsou klíčové dny prožívání křesťanských Velikonoc. Podle Bible se uskutečnila ve čtvrtek večer poslední večeře páně, v pátek zemřel Ježíš na kříži a v sobotu byl uložen v hrobě. Tyto dny jsou dny rozjímání a modliteb a doporučuje se držet půst – což znamená, že je vhodné jíst jen jedno plnohodnotné jídlo za den, počítá se ale i s lehkou snídaní a večeří.

Po sobotním západu slunce začíná velikonoční vigilie a s ní spojené slavnosti připomínající svatou noc, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Tehdy teprve začíná radost a neděle je už spojená se slavnostní hostinou. O tom i dalších velikonočních tradicích a pokrmech si můžete přečíst v našich starších článcích.

Velikonoční tradice

Velikonoční recepty

Postní jídla jsou bohatá na luštěniny, pokud je tedy v průběhu roku moc nejíte, teď si to vynahradíte!

Pučálka

Dejte suchý zelený hrách do misky, zalijte ho vodou a nechte přes noc nabobtnat. Pokud ho ve vodě ponecháte déle, dokonce vyklíčí. Pak vodu slijte a dejte hrách oschnout třeba na utěrku. Nakonec hrách vysypte na rozpálenou pánev a opečte. Další variantou je zapéct hrách na pekáči v troubě. Ideálně byste neměli používat tuk. Jak pučálku dochutit? Stačí sůl a pepř. Můžete ji ale také smíchat s osmaženou cibulkou a zelím. Existuje i varianta na sladko, s medem a kysanou smetanou.

Pražmo nebo pražma

Naklíčit a následně sníst můžete i obilí. Vhodná je například pšenice špalda nebo třeba oves. Zrní opět dáte do misky a počkáte, až bude mít pěkné zelené klíčky. Ty pak olámejte – můžete je dát do pomazánky, do polévky nebo do salátu. Zrnka samotná pak osmažte – je to skvělé a zdravé zobání například k televizi.

foto: ceskatelevize.cz

Kočičí tanec nebo kočičí svatba

Pokrm se krajově odlišuje, většinou jde o kombinaci krup s vařenou čočkou nebo hrachem, popřípadě kombinaci brambor se zelím. Dvě základní suroviny se vždy uvařily zvlášť a poté se v hrnci nebo na pánvi smíchaly a dochutily tím, co bylo po ruce – nejčastěji šlo o sůl, osmaženou cibulku nebo česnek, libeček, majoránku či petržel.

Šumajstr nebo také šumajzl

Jedná se o variaci na podobné téma, jako je kočičí tanec. Jde o kombinaci uvařených krup a fazolí, které se dochutily česnekem, cibulkou nebo domácími bylinkami. Někdy se také přidávaly škvarky. Podobně jako k šouletu se k němu hodí kyselá okurka.

Věříme, že vás některé recepty zaujaly a vy si je zkusíte připravit. Není to nic složitého a střídmost v jídle by měla být samozřejmá nejen v postním období.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.