Proč jsou Dánové nejšťastnějším národem světa? Zútulněte si domov podle pravidel hygge

Venku prší, je lezavo, ve čtyři se začíná stmívat a mazlavé bláto se lepí na boty. Stahujeme se tedy raději do niter svých domovů, které se pomalu začínají vytápět. Než se tak stane úplně, balíme se do dek, svetrů a teplých ponožek.

Deprese klepe na okno a nám se nic nechce, především ne vycházet ze zatepleného doupěte. Trávit čas doma za zavřenými dveřmi ale není žádný důvod ke splínu. Naopak. Pojďme toho využít a z nutnosti udělat přednost. Zpoza oblíbeného hrnku s horkou čokoládou nebo voňavou kávou a zpod huňaté deky si najděme čas na domácí idylku a mezi řádky milované knihy objevme dánský recept na štěstí – hygge [hyge].

Kde se vzalo hygge?

Tento fenomén k nám dorazil v roce 2017 z Dánska, kde se pojem doslova institucionalizoval v Institutu pro výzkum štěstí. Dánský recept na štěstí se tehdy rozlil po světě a zaplavil nás pletenými svetry, svíčkami, lampami s decentními stínítky, přírodními materiály, masivním dřevem, minimalistickým designem a voňavou antistresovou kuchyní.

Hygge není totiž ve své podstatě nic jiného než cílené činění všeho příjemného, pohodového a tělo i duši zahřívajícího. Nedílnou a základní součástí této filosofie je co nejdokonalejší zpříjemnění a zútulnění domova. Aktivní vyhledávání toho malého každodenního štěstí je podle Dánů daleko snadnější, když tomuto manifestu přizpůsobíme životní rytmus i prostor, kde je nám nejpříjemněji – tedy opět náš domov.

Jak si hygge užívat?

Hygge začíná i končí doma. Dánové doma tráví celkem dost času, po páté hodině v Dánsku už v kanceláři nikoho nenajdete, všichni si doma hrají s dětmi nebo vaří lahodnou večeři. U toho popíjejí svařené víno a těší se, co dalšího se stane v jejich oblíbené seriálové detektivce. Nezní to jako domácí pohoda? Nevěříte, že toto vás může učinit šťastnějšími? Tak to schválně sami vyzkoušejte. Zkuste si užít jeden „hyggestund“ [hygestun] (překl.: hodinka klidu a pohody) podle manifestu hygge a uvidíte sami.

Hygge manifest

Udělejte si příjemnou atmosféru!

Pro hygge je typická světelnost. Ale ne ve smyslu silných zářivek nebo neonů. Naopak. Chcete-li si doma vytvořit hygge atmosféru, sáhněte po zdroji teplého měkkého světla. Svíčky, tlumené lampy nebo krb jsou zdroji světla první volby všech šťastných Dánů. To, že je u nich pálení svíček skoro až patologické, můžeme přičíst v tomto případě jen k dobru věci.

Vypněte mobilní telefon. Buďte tady a teď

Digitální světlo rozptyluje jak naše oči, tak náš mozek a duševní pohodu. Telefon nechte na ráno, užívejte si klid bez shonu a neustálé on-line existence. Místo mobilu se zahleďte třeba do oblíbené knihy nebo fotoalba.

Potěšte své smysly

Dánové prý jen málo počítají kalorie. Jsou pro ně totiž daleko méně závažným ukazatelem kvality než chuť. Dopřejte si dortík nebo kousek kvalitní čokolády. Máloco přinese víc štěstí než právě chutný kousek dobroty nebo doušek dobrého pití.

Dánové ujíždějí na svařeném víně. Říkají mu gløgg a krom všech přísad, jaké zná i český svařák, přidávají navíc kapku portského, hrst rozinek a kardamon.

Užívejte si přítomnosti blízkých

Hygge v jednom je prima. Hygge ve skupině blízkých je dvakrát prima. Dva je víc než jedna. A to je neoddiskutovatelné.

Společné večeře jsou ideální způsob, jak se setkávat s rodinou a zažívat hygge.

Buďte vděční a radujte se z maličkostí

I když se nikdy nedaří tak dobře, jak by mohlo, vy se máte proč radovat. Podle bodu 3 máte totiž po ruce svou oblíbenou dobrotu. A jestli toto není důvod k radosti, tak ať se do země propadneme.

Soulad, ne souboj!

Nehodnoťte neúspěchy, nepředhánějte se a nesoupeřte. Oceňujte, co je.

V ponožkách si jsme všichni rovni.

Zaměřeno na fyzické pohodlí

Pohodlné oblečení, vrstvení, teplé šály a jednoduchá elegance, to je dánský módně ležérní recept na pohodu a štěstí přes den. A doma? Dánové nevylezou z huňatých svetrů a teplých ponožek. Centrem jejich domácností jsou pohodlné gaučíky s polštářky a teplými dekami.

Pořádně se zababušit do pohodlí, to je ono. Vybavit své bydlení komfortem a pohodlím je tedy dlouhodobá investice do štěstí. Výběr dek, koberečků a polštářků neradno podceňovat. Dánové by se pro vybrané kousky nábytku nebo bytových doplňků dokázali porvat. (Což je fakticky potvrzená zkušenost. Jistá designová lampa prý málem strhla občanskou válku.) A podle toho jejich domovy také působí. Příjemné přírodní materiály a pastelové barvy na naši psychickou pohodu nemají jiný než pozitivní účinek. A to je taky kus štěstí.

Příměří! Hádky a politika nejsou hygge

Hygge nepodporuje domácí dramata. Snad kromě temných severských detektivek, které Dánové přímo hltají.

Jediné přípustné drama je, když se pokazí příprava dezertu. To pak má osazenstvo povoleno plakat.

Pospolitost je naše síla

Některé večery je fajn prosedět nad vzpomínkami na společné zážitky. Vyprávění a vzpomínání na jiné „hyggeling“ momenty jsou továrnou na instantní štěstí.

Bezpečné útočiště

Doma je nejbezpečnější místo na světě. Podpořit tento pocit je možné všemi výše uvedenými body manifestu.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.