Jak připravit domov na příchod prvního potomka?

Narození prvního potomka je velká událost. Přípravy, které tomu požehnanému okamžiku předcházejí, jsou důležité nejen pro klid rodičů, že nic nebylo podceněno, ale i pro co nejhladší zvládání přechodné doby, kdy se nový životní rytmus v rodině teprve ustaluje. Ať už prvnímu děťátku přizpůsobujete garsonku, nebo palác o patnácti pokojích, základní principy se od sebe nebudou příliš lišit. Miminku je třeba připravit místo, kde bude moct v klidu spát, kde bude jíst, kde jej budete přebalovat a kde jej budete koupat. Zbytek se dá zařídit operativně, časem. Pojďme se podívat na pár zásad dotýkajících se těchto základních okruhů.

Klidné spaní pro děti i rodiče

Přestože v noci možná plánujete s novorozencem sdílet své lože, dítě by i tak mělo mít místo, které bude jen jeho. Kojencům dělá dobře, mohou-li se schoulit do svého intimního koutku, kde se budou cítit v bezpečí. Proto se zajisté bude hodit, pořídíte-li nějakou variaci na klasickou kolébku, jako je mimo běžné postýlky třeba i závěsná hamaka nebo zkrátka jen košík vyložený matrací.

Máte-li doma prostor na postýlku, myslete na to, že se vám možná bude hodit mít ji na různých místech. Proto jsou praktické mobilní postýlky na kolečkách. Matraci v postýlce by dítě mělo mít spíš tvrdší, aby poskytovala pevnou podporu pro vyvíjející se páteř. Velmi praktická jsou i nosítka, kterými k sobě miminko připnete a dopřejete mu uklidnění v neustálém kontaktu s vámi a sobě svobodu v podobě volných rukou. Buďte ale variabilní a připraveni na změnu. Kde a jak bude nejraději spát, si totiž vaše ratolest vybere sama.

Neustále pod dohledem

Klidný spánek potomka je ovšem jen polovinou klidného spánku rodičů. Máte-li obavy ze zástavy dechu, která může skončit pro novorozence fatálně, vybavte svou domácnost monitorovacími systémy. Klasické chůvičky si dnes již nezadají se špionážními přístroji, za něž by se nestyděl ani James Bond. Jsou propojitelné s chytrými telefony a přenášejí on-line video záznam z ložnice. Svého potomka díky tomu můžete sledovat jak zvukově, tak vizuálně. Monitory dechu v podobě podložek, které umístíte pod matraci, zase reagují na pohyb a spustí poplach v momentě, kdy děťátko přestane pravidelně dýchat. Tato pomůcka udržuje v klidu především úzkostné rodiče.

Klidné krmení

Pravidelné kojení nebo krmení z lahvičky je velmi intimní moment pro dítě i rodiče a tráví se u něj především v prvních měsících života vašeho dítěte mnoho času. Proto je dobré vymyslet, kde v bytě nebo domě je to správné místo. Houpací křeslo, hluboký pohodlný ušák nebo jiná vstřícná lenoška s tlumeným osvětlením by mohly být tím správným útočištěm. Uvažujete-li tedy o změnách v interiéru, zkuste takový koutek doma nalézt či vytvořit.

Přebalování a oblékání

Tato činnost je u prvorodičů asi jednou z nejobávanějších. Než chytnete ten správný grif a naučíte se rozumět tomu, jak dílčí úkony provádět bez ztráty kytičky, budete potřebovat všechnu dostupnou podporu v podobě prakticky uspořádaného náčiní. Rozmyslete si tedy pečlivě, jak přebalovací stanici přizpůsobit vašim potřebám i dispozicím vašeho domova. Ne každému se totiž do příbytku vejde prostorově náročný přebalovací pult se všemi přídatnými vychytávkami. Přebalovací ležení se dá rozbít třeba na pračce nebo na široké komodě. V těchto případech stačí pořídit jen přebalovací podložku se zvýšenými bočnicemi. V dosahu jednoho hmatu je praktické umístit skladiště ubrousků, čistých plen a místo pro dětský zásyp nebo mastičku. Praktické je mít po ruce třeba i čistá bodýčka a další oblečení dítka, je-li přebalovací pult i místem, kde budete své ratolesti převlékat.

Koupání bude zábava

Koupat novorozence je adrenalinová záležitost, která se ale s tím správným náčiním může proměnit v oblíbenou denní činnost. Miminka v ergonomických vaničkách, které jim drží hlavičky nad hladinou za každých okolností, jsou chráněna od nebezpečné vodní hloubky. Hi-tech vaničky dokáží dokonce regulovat teplotu tak, aby miminko neprochladlo ani se neopařilo. Nemáte-li však touhu či potřebu kupovat toto zařízení, z nějž dítě stejně brzy vyroste, pořiďte si alespoň koupací podložku, na níž miminko položíte, mezitím co mu budete dopřávat lázeň.

A co dál?

Věcí, které budete muset či chtít novému človíčkovi pořídit, bude spousta. Hřejivou podložkou na zem s hrazdičkou počínaje a speciální houpací a drnkací židličkou bohužel nekonče. Jak bude vaše dítko růst a vyjadřovat libost i nelibost vůči různým věcem a zvykům, budete muset vaši domácnost dál přetvářet k jeho obrazu. Časem určitě přibude do domácnosti stolovací židlička, sada plastového nádobí nebo třeba první samostatná postýlka v dětském pokojíčku. Na to ale bude ještě času dost. Novorozenci stejně nejvíce ocení teplou náruč rodičů a klidný koutek, kde se ve společném obětí sdruží všichni členové vašeho rozrůstajícího se rodinného kruhu.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.