Betonový gramofon

Podívejte se, které materiály se v interiéru používají. Víte, které barvy nejvíc frčí?

V posledních letech stoupá při zařizování nového bydlení obliba tří barev – hnědé, šedé a bílé. K těmto barvám si lze poměrně snadno domyslet i materiály, nejlépe jim přirozeně odpovídají – dřevo, beton a bílý nátěr.

Dřevotříska nabízí pestré varianty za pár korun

Nejrozmanitější a nejtvárnější z této trojice materiálů je dřevo. Na trhu nalezneme spoustu různých dřevotřískových a dřevovláknitých desek. Dobře a přesně se s nimi pracuje a nepodléhají deformacím v důsledku sesychání jako masiv. Navíc se při jejich výrobě zužitkovávají i pro běžného truhláře již nepoužitelné části stromu, jako jsou drobnější větve, suky atd.

Dřevo můžeme tímto způsobem v podstatě recyklovat. Pevné části dřeva se rozdrtí, rozmělní a za tepla slisují do velkoformátových desek. Další výhodou je, že je vám vlastně jedno, z jaké dřeviny je deska vyrobena, vždy je totiž potažená vrstvou textury buď z pravého dřeva v podobě dýhy (tenký plátek dřeva), nebo potištěného papíru. Barevných variací jsou stovky. Tímto se dostáváme i k základní otázce při výrobě jakéhokoliv nábytku a tou je cena. Nábytek z velkoplošných desek je levný (samozřejmě ne vždy, záleží na barvě a materiálu povrchu), nemusí se zde totiž nic hoblovat, brousit a lakovat.

Dřevotřísky naskládané na sobě
Dřevotříska

Pružná a pevná překližka

Zajímavou kategorií jsou také překližky. Jedná se o několik vrstev dýh, pokládaných na sebe křížem. Díky způsobu výroby dosahují v poměrně nízké tloušťce vysoké pevnosti. Dnes jsou používané například v moderních interiérech, kde našly uplatnění jako obložení stěn nebo čelní strana vestavěných skříní. Jejich textury jsou rozmanité, od nenápadných až po bohatě vykreslené, vždy záleží na výběru svrchní dýhy. Asi nejzajímavější je však jejich pružnost, každý určitě znáte obyčejné houpací křeslo z Ikey. Nebýt překližky, nebylo by jej možné vyrobit. Tvarům se v tomto případě omezení takřka neklade. Posuďte sami například na tomto pohupujícím se lehátku z expozice For Habitat.

Lehkáto z překližky s podsedákem a zeleným polštářkem na výstavě
Lehátko z překližky

Výhody a strasti masivu

Co si ale budeme povídat, masiv má stále neodolatelné kouzlo. Oproti deskám však trpí několika základními neduhy, při změně teploty a vlhkosti se může deformovat, praskat a v případě některých dřevin mohou i vypadávat suky.

Nejčastěji ale odrazuje cena. Pokud chcete masivní desku velkého formátu, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Naštěstí existují tzv. spárovky – desky lepené z několika kusů.

Spárovky se vyrábí hned ze dvou důvodů, tím prvním je možnost dosažení většího formátu a druhým prevence proti přirozeným deformacím. Při výrobě se totiž jednotlivé části lepí tak, že se střídá pravá a levá strana, tím se eliminuje prohýbání a kroucení při pozdějším sesychání. Zároveň se z jednotlivých prken vyřezávají estetické nedokonalosti, jako jsou kazy, praskliny a vypadané suky.

Nicméně právě nedokonalost se může rázem změnit v estetickou přednost. Velké praskliny se totiž dají vyspravit tzv. mašlemi (viz foto). Stejně tak můžete nechat hrany velké desky neupravené a celou ji použít jako jídelní stůl. Co se týče starých ztrouchnivělých suků, ty lze vyplnit obarvenou pryskyřicí a získat tak zajímavý detail. Oživení prostoru je zaručeno.

Nábytek vyrobený z masivu
Masiv

Nebojte se betonu

Druhým materiálem je beton. I když se jedná o materiál používaný již starými Římany, v dnešních dnech doslova zažívá renesanci. V moderních interiérech se dnes často setkáte s obnaženými částmi hrubého skeletu. Beton však zdaleka nemusí vypadat jen jako drsná skála, jeho povrch se dá vyhladit tak dobře, že výsledný objekt získá efekt leštěného mramoru. Z betonu lze dnes vyrobit téměř cokoliv (v jednom z předchozích článků jste se mohli dočíst například o prvním českém betonovém gramofonu), co se interiéru týče, nachází stále větší uplatnění v koupelnách. Z betonu se vyrábí umyvadla, vany, ale třeba i něco tak subtilního, jako je „kelímek“ na kartáčky.

Kromě koupelnového vybavení se můžete setkat i s dalšími drobnými doplňky, jako je stínidlo závěsné lampy nebo nástěnné hodiny.

Logický návrat k bílé barvě

Posledním moderním prvkem je bílý nátěr. Asi vás teď napadne otázka, co s obyčejnou bělobou, avšak její úloha v interiéru je důležitá. Meruňkové a žlutavé odstíny v obývacím pokoji jsou již překonány – nahradila je obyčejná bílá. Ne že by se nepoužívaly žádné jiné barvy, používají, ale pouze jako doplněk na jedné ze stěn. Kouzlo bílé spočívá v její neutrálnosti a schopnosti odrážet světlo. Díky tomu se i zdánlivě tmavé pokoje jednoduše stanou světlými. Bílá umí taktéž velmi dobře opticky sjednocovat různorodé povrchy. Pokud například máte v pokoji na cihly obnaženou stěnu, stačí ji opatřit bílým nátěrem. Zamezíte tak jejímu zvětrávání a zároveň splyne s okolím.

A jak vnímáte moderní interiér vy? Snesli byste betonovou vanu nebo všechny stěny vymalované na bílo? Pokud jste již do moderní trojkombinace nakročili, neváhejte se s námi podělit o nápady a inspiraci.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.