Sklizený medvědí česnek

Jak pěstovat medvědí česnek

Medvědí česnek je vynikající bylinka, které se skvěle daří v našich podmínkách. Je vynikající do salátů, pesta i jako koření do nejrůznějších masitých i vegetariánských pokrmů. A navíc má léčivé účinky.

Jak medvědí česnek vypadá a kde nejčastěji roste?

Rostlina medvědího česneku dosahuje výšky až 40 cm. Vyrůstá ze silné cibulky. Listy jsou podlouhlé, květ bílý. Nejraději má půdu s podílem písku nebo jílu. Daří se mu na vlhkých a stinných místech. Najdeme ho na březích potoků, v listnatých lesích i na úpatích svahů. Medvědí česnek pravý roste hlavně na území Moravy a ve východní části Čech, medvědí česnek ukrajinský je vzácnější a vyskytuje se spíše na Moravě. Medvědí česnek výskyt můžeme zjistit z map na internetu. Obě odrůdy si ovšem poměrně snadno můžeme vypěstovat i doma.

Volně rostoucí medvědí česnek

Proč se pustit do pěstování medvědího česneku doma?

Jakmile jednou ochutnáme medvědí česnek, pravděpodobně si ho oblíbíme a budeme ho chtít zařadit do svého jídelníčku. Během sezóny sice můžeme čerstvé listy koupit na trhu i v některých prodejnách potravin, v ostatních měsících najdeme na pultech alespoň sušený. Ale vlastnoručně nasbíranému se nevyrovná. A pro většinu z nás je příjemná i finanční úspora. Sběru v přírodě se raději vyhneme; medvědí česnek je snadné zaměnit s jedovatou konvalinkou, navíc bychom měli šetřit životní prostředí. 

Pěstování medvědího česneku doma

Jak na pěstování medvědího česneku?

Medvědí česnek vysazujeme na vlhčí a stinná místa, můžeme zvolit i medvědí česnek pěstování v květináči na balkoně. Možné je použít cibulky i semena, případně zakoupit již předpěstovaný. Pokud ho vysadíme ve větších trsech na zahradě, bude se medvědí česnek ze semen sám dále množit.

Medvědí česnek pěstování ze semínek

Semena vyséváme od září do listopadu do hloubky 1 cm. Klíčení trvá zhruba měsíc.

Medvědí česnek pěstování z cibulky

Cibule vysazujeme 5 cm hluboko, vždy po pěti až deseti kusech na jednom místě.

Rostlinu pravidelně zaléváme a na příliš slunném prostranství jí zajistíme stínění.

Kdy je pravý čas na sběr medvědího česneku?

Jako u každé rostliny je i u medvědího česneku ideální doba sběru závislá na počasí. Nejvíce léčivých a aromatických látek obsahují listy na jaře ještě před tím, než se na rostlině začnou tvořit květy. Za příznivých podmínek se první lístky mohou objevit již na začátku března. A v květnu už je obvykle medvědí česnek samý květ. Během dozrávání semen listy zasychají a znovu se naplno zazelenají až další jaro. Medvědí česnek sběr je třeba provést včas,

Jaké je využití medvědího česneku v kuchyni?

Sušený medvědí česnek uplatníme při ochucování pokrmů, čerstvé lístky využijeme do salátů, jako oblohu i ozdobu na chlebíčky. A vynikajícím doplňkem k těstovinám je pesto z medvědího česneku.

nejlepší pesto z medvědího česneku

Recept na pesto z medvědího česneku

Listy medvědího česneku rozmixujeme s olivovým olejem a mořskou solí, dle chuti můžeme přidat koření. Plníme do sklenic, do každé nahoru přidáme lžíci oleje a uskladníme v chladu a temnu.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.