Jak medvědí česnek vypadá a kde nejčastěji roste?
Rostlina medvědího česneku dosahuje výšky až 40 cm. Vyrůstá ze silné cibulky. Listy jsou podlouhlé, květ bílý. Nejraději má půdu s podílem písku nebo jílu. Daří se mu na vlhkých a stinných místech. Najdeme ho na březích potoků, v listnatých lesích i na úpatích svahů. Medvědí česnek pravý roste hlavně na území Moravy a ve východní části Čech, medvědí česnek ukrajinský je vzácnější a vyskytuje se spíše na Moravě. Medvědí česnek výskyt můžeme zjistit z map na internetu. Obě odrůdy si ovšem poměrně snadno můžeme vypěstovat i doma.

Proč se pustit do pěstování medvědího česneku doma?
Jakmile jednou ochutnáme medvědí česnek, pravděpodobně si ho oblíbíme a budeme ho chtít zařadit do svého jídelníčku. Během sezóny sice můžeme čerstvé listy koupit na trhu i v některých prodejnách potravin, v ostatních měsících najdeme na pultech alespoň sušený. Ale vlastnoručně nasbíranému se nevyrovná. A pro většinu z nás je příjemná i finanční úspora. Sběru v přírodě se raději vyhneme; medvědí česnek je snadné zaměnit s jedovatou konvalinkou, navíc bychom měli šetřit životní prostředí.

Jak na pěstování medvědího česneku?
Medvědí česnek vysazujeme na vlhčí a stinná místa, můžeme zvolit i medvědí česnek pěstování v květináči na balkoně. Možné je použít cibulky i semena, případně zakoupit již předpěstovaný. Pokud ho vysadíme ve větších trsech na zahradě, bude se medvědí česnek ze semen sám dále množit.
Medvědí česnek pěstování ze semínek
Semena vyséváme od září do listopadu do hloubky 1 cm. Klíčení trvá zhruba měsíc.
Medvědí česnek pěstování z cibulky
Cibule vysazujeme 5 cm hluboko, vždy po pěti až deseti kusech na jednom místě.
Rostlinu pravidelně zaléváme a na příliš slunném prostranství jí zajistíme stínění.
Kdy je pravý čas na sběr medvědího česneku?
Jako u každé rostliny je i u medvědího česneku ideální doba sběru závislá na počasí. Nejvíce léčivých a aromatických látek obsahují listy na jaře ještě před tím, než se na rostlině začnou tvořit květy. Za příznivých podmínek se první lístky mohou objevit již na začátku března. A v květnu už je obvykle medvědí česnek samý květ. Během dozrávání semen listy zasychají a znovu se naplno zazelenají až další jaro. Medvědí česnek sběr je třeba provést včas,
Jaké je využití medvědího česneku v kuchyni?
Sušený medvědí česnek uplatníme při ochucování pokrmů, čerstvé lístky využijeme do salátů, jako oblohu i ozdobu na chlebíčky. A vynikajícím doplňkem k těstovinám je pesto z medvědího česneku.

Recept na pesto z medvědího česneku
Listy medvědího česneku rozmixujeme s olivovým olejem a mořskou solí, dle chuti můžeme přidat koření. Plníme do sklenic, do každé nahoru přidáme lžíci oleje a uskladníme v chladu a temnu.