pěstování avokáda z pecky

Pěstování avokáda z pecky je snadnější, než si myslíme

Avokádo neboli hruškovec přelahodný se stalo oblíbenou součástí jídelníčku i v zemích, kde se v přírodě běžně nevyskytuje. Není divu, je nejen chutné, ale také zdravé a výživné. Zhruba z 80 % je tvořeno zdravým tukem, obsahuje také rostlinné bílkoviny a velké množství vitamínů a minerálů.

Zelené plody s jemnou dužinou a velkou peckou si můžeme koupit téměř v každé prodejně potravin od obchodních řetězců až po malé večerky. A nejen, že si pochutnáme; z pecky si sami můžeme vypěstovat novou avokádovou rostlinu.

Jak správně vyjmout pecku z avokáda?

Základem úspěchu je rozkrojit plod tak, aby pecka z avokáda zůstala neporušená. Ideální je avokádo nejprve podélně rozříznout. Poté ještě rozkrojíme zbylou část plodu. Pecka se v této fázi snadno oddělí.

Dalším krokem je důkladné očištění pecky; zamezíme tak hnití, které by mohlo zdárné klíčení avokáda zhatit.

naklíčená rostlina avokáda v květináči
rostlina avokáda v květináči

Jaké postupy jsou možné při avokádo pěstování z pecky?

Klíčení pecky z avokáda ve vodě

  1. Pecka z avokáda vyklíčí, pokud bude v kontaktu s vodou. Nemůžeme ji do ní ale jednoduše vložit. Nejprve je třeba vytvořit na ní ostrým nástrojem s kulatým průřezem tři otvory. Ty by měly tvořit body pomyslné kružnice s přibližně stejně velkými rozestupy. K jejich zhotovení nám skvěle poslouží šídlo nebo silnější špikovací jehla.
  2. Do každého otvoru potom zasadíme špejli nebo párátko. Pomocí nich umístíme pecku do sklenice tak, že špejle budou ležet na jejím okraji a pecka se nebude dotýkat dna. Do sklenice napustíme trochu vody tak, aby se plochá část pecky dotýkala hladiny. Většímu kontaktu s vodou by pecka být vystavena neměla. Alternativou je pecku nad sklenici zavěsit.
  3. Sklenici postavíme na teplé a světlé místo. Po dalších několik týdnů pravidelně doplňujeme vodu. Avokádová pecka začne po 6 – 8 týdnech postupně tvořit kořeny. Jakmile budou husté a rozvětvené, začne růst i stonek. To je chvíle, kdy ji konečně můžeme zasadit do květináče.
  4. Ideální květináč pro mladou rostlinku avokáda má průměr 8 – 10 cm. Naplníme ho substrátem a pecku zasadíme. Abychom dosáhli úspěchu, musíme vědět, jak zasadit avokádo; pecku nesmíme zakrýt zeminou, její 2/3 by měly vyčnívat nad povrchem.
klíčení rostliny avokáda z pecky za pomoci párátek

Avokádo pěstování z pecky s klíčením přímo v půdě

  1. V první řadě budeme potřebovat zeminu s obsahem rašeliny. Pecku do ní vložíme pokud možno hned ve chvíli, kdy ji vyjmeme z dužiny.
  2. Pecku z avokáda zasadíme do hloubky 2-3 cm tak, aby její špička směřovala nahoru. Pro urychlení klíčení můžeme využít skleník či pařeniště. A skvěle poslouží i mikrotenový sáček, kterým překryjeme květináč a připevníme ho k němu provázkem nebo gumičkou
klíčení rostliny avokáda v půdě

Jaké podmínky jsou pro avokádo ideální?

Avokádo je teplomilná rostlina, která se vyskytuje v subtropickém a tropickém klimatickém pásu. V nich bez obtíží a rychle vyroste v mohutný strom se silným kmenem a větvemi. V našich podmínkách tedy můžeme avokádo nechávat venku pouze za teplého počasí, nejčastěji ho ovšem pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Během vegetačního období dostatečně zaléváme a rostlině dopřáváme teplotu alespoň kolem 25 °C. Na zimu musíme avokádu zajistit přezimování na světlém místě, kde teplota dosahuje rozmezí 10 – 15 °C.

Pravidelné prořezávání zajistí rozvětvení avokáda a usnadní tvorbu květů

Jelikož je avokádo strom, mohou jeho rozměry časem přesáhnout naše prostorové možnosti. Naštěstí ho můžeme snadno upravit řezem. Podpoříme tak navíc i kvetení a zvýšíme pravděpodobnost, že se dočkáme i úrody.

Jaké choroby se mohou u avokáda objevit?

U avokáda se můžeme setkat s hnědnutím nebo usycháním listů. To je často dáno nevhodnými podmínkami, nedostatkem slunce nebo naopak přílišnému vystavení neaklimatizované rostliny paprskům. Na vině může být i nedostatečná zálivka či přelití rostliny. Pozor si musíme dát i na škůdce, jako jsou mšice nebo svilušky, a plísně

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.