Masožravá rostlina mucholapka podivná focená z blízka.

Pěstitelské triky, jak si ochočit masožravé rostliny

Masožravky. Jsou krásné na pohled, krmí se samy a když víte, jak na ně, porostou vám doma jako divé. Vypadají sice, že jsou náročné na pěstování, bývají to přitom odolnější běžné pokojové květiny. Radost tak mohou dělat nejen zapáleným pěstitelům, ale i nadšeným začátečníkům.

Masožravé rostliny mají svůj nezaměnitelný půvab. A krom toho, že zajímavě doladí interiér, zbaví váš domov protivných octomilek i jiného drobného hmyzu. Ale pozor, přestože jsou opravdu nenáročné, vyžadují trošku jinou péči než běžné rostliny.

Dopřejte jim spoustu světla

Většina druhů masožravých rostlin žije na vlhkých a slunných místech. Světlo je tak pro jejich zdravý růst klíčové. Ideální jsou pro jejich pěstování jižní a západní okna, na severních a východních stranách je pak nutné rostlinám sluneční světlo nahrazovat zářivkami. Pokud máte zahradu či balkón, nechte masožravky přes léto klidně pod širým nebem. Vlhkost i dostatek hmyzu si náramně užijí. Dbejte jen na to, aby nebyly postavené na příliš větrném či slunném místě.

Terakota, plast nebo akvárium?

Všechny pokojové rostliny mívají obecně raději terakotové květináče. Jsou prodyšné a zabraňují uhnívání i přehřívání kořínků. Jestli však patříte mezi zapomnětlivce, kteří sem tam nechají rostliny žíznit, přesaďte masožravky do plastových květináčů s velkou podmiskou, substrát se v nich udrží déle vlhký. Stále více populární je také pěstování masožravých rostlin v akváriu, které jim vytvoří přirozeně vlhké klima, masožravky se v nich pěkně vyjímají a rostou do krásy.

Není voda jako voda

Zálivka je klíčem ke zdravým a výstavním rostlinám. A u pěstování masožravých rostlin to platí dvojnásob, na složení vody jsou totiž obzvlášť citlivé. Rostou v místech chudých na minerály a většinu živin tak získávají ze hmyzu, který lapí. Voda by proto neměla obsahovat žádné minerály, ani hnojiva. Masožravky mají nejraději vodu dešťovou, případně destilovanou. Pokud však nemáte jinou možnost než vodu z kohoutku, nechte ji alespoň den odstát nebo ji prolijte sítem s rašelinou.

Substrát si namíchejte sami

V přirozeném prostředí masožravek je na živiny chudá nejen voda, ale také půda. Nejraději mají substrát smíchaný v poměru 1:1:1 z rašeliny, křemičitého písku a perlitu. Masožravé rostliny není třeba přihnojovat, ani přikrmovat hmyzem, všechny potřebné živiny si opatří samy pomocí svých důmyslných lapacích pastí. Ke spokojenosti jim opravdu stačí jen dostatek světla, permanentně vlhký substrát a občasné rosení. Za tu trošku péče vás pak odmění bohatými květy, které se krásou vyrovnají dokonce i orchidejím.

Kam pro masožravky?

Masožravým rostlinám v ČR věnuje řada spolku a nadšených pěstitelů, které pravidelně pořádají prodejní výstavy. Prodej masožravých rostlin se sice už rozšířil do běžných hobby marketů a květinářství, pokud si však rostlinky koupíte přímo od pěstitele, zaručeně získáte štědrou porci cenných rad pro jejich pěstování.  

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.