Masožravé rostliny mají svůj nezaměnitelný půvab. A krom toho, že zajímavě doladí interiér, zbaví váš domov protivných octomilek i jiného drobného hmyzu. Ale pozor, přestože jsou opravdu nenáročné, vyžadují trošku jinou péči než běžné rostliny.
Dopřejte jim spoustu světla
Většina druhů masožravých rostlin žije na vlhkých a slunných místech. Světlo je tak pro jejich zdravý růst klíčové. Ideální jsou pro jejich pěstování jižní a západní okna, na severních a východních stranách je pak nutné rostlinám sluneční světlo nahrazovat zářivkami. Pokud máte zahradu či balkón, nechte masožravky přes léto klidně pod širým nebem. Vlhkost i dostatek hmyzu si náramně užijí. Dbejte jen na to, aby nebyly postavené na příliš větrném či slunném místě.
Terakota, plast nebo akvárium?
Všechny pokojové rostliny mívají obecně raději terakotové květináče. Jsou prodyšné a zabraňují uhnívání i přehřívání kořínků. Jestli však patříte mezi zapomnětlivce, kteří sem tam nechají rostliny žíznit, přesaďte masožravky do plastových květináčů s velkou podmiskou, substrát se v nich udrží déle vlhký. Stále více populární je také pěstování masožravých rostlin v akváriu, které jim vytvoří přirozeně vlhké klima, masožravky se v nich pěkně vyjímají a rostou do krásy.
Není voda jako voda
Zálivka je klíčem ke zdravým a výstavním rostlinám. A u pěstování masožravých rostlin to platí dvojnásob, na složení vody jsou totiž obzvlášť citlivé. Rostou v místech chudých na minerály a většinu živin tak získávají ze hmyzu, který lapí. Voda by proto neměla obsahovat žádné minerály, ani hnojiva. Masožravky mají nejraději vodu dešťovou, případně destilovanou. Pokud však nemáte jinou možnost než vodu z kohoutku, nechte ji alespoň den odstát nebo ji prolijte sítem s rašelinou.
Substrát si namíchejte sami
V přirozeném prostředí masožravek je na živiny chudá nejen voda, ale také půda. Nejraději mají substrát smíchaný v poměru 1:1:1 z rašeliny, křemičitého písku a perlitu. Masožravé rostliny není třeba přihnojovat, ani přikrmovat hmyzem, všechny potřebné živiny si opatří samy pomocí svých důmyslných lapacích pastí. Ke spokojenosti jim opravdu stačí jen dostatek světla, permanentně vlhký substrát a občasné rosení. Za tu trošku péče vás pak odmění bohatými květy, které se krásou vyrovnají dokonce i orchidejím.
Kam pro masožravky?
Masožravým rostlinám v ČR věnuje řada spolku a nadšených pěstitelů, které pravidelně pořádají prodejní výstavy. Prodej masožravých rostlin se sice už rozšířil do běžných hobby marketů a květinářství, pokud si však rostlinky koupíte přímo od pěstitele, zaručeně získáte štědrou porci cenných rad pro jejich pěstování.