ukázka odhlučnění bytu

Zvuková izolace stěn a stropu: jak odhlučnit byt

Ať už jsou to hlučné děti, hlasitá televize, nebo nekonečné dialogy, hluk od sousedů dokáže znepříjemnit den. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak zlepšit zvukovou izolaci stěn a váš domov tak proměnit v oázu klidu.

Podle platných norem a předpisů by hladina hluku v obytných místnostech neměla během dne přesáhnout 40 decibelů, v noci pak dokonce 30 decibelů. V panelácích a starších domech jsou však tyto limity zřídkakdy dodrženy a jejich obyvatelé spolu chtě nechtě sdílí každodenní život. Odhlučnění vnitřních stěn bytu je sice obtížné, avšak ne zcela nemožné. Poradíme vám, jak se do zvukové izolace pustit svépomocí.

Izolujte pěkně od podlahy

Zvuková izolace stěn se nejlépe provádí během celkové rekonstrukce bytu, z místnosti je totiž potřeba vystěhovat veškerý nábytek i vybavení. Počítejte také s tím, že zvuková izolace ubere pokoji na velikosti. Rozhodně není nutné, abyste izolovali celý byt – od předsíně až po koupelnu. Ticho a klid potřebujete hlavně tam, kde trávíte nejvíce času, tedy v obývacím pokoji a ložnici. V dané místnosti je však nutné provést kompletní izolaci. Budete muset odhlučnit nejen stěny, skrz které slyšíte hluk od sousedů, ale rovněž provést zvukovou izolaci stropu a podlahy. Pokud jedno nebo druhé vynecháte, hluk se bude dál šířit neizolovanými částmi bytu.

Odhlučnit stěny zvládnete svépomocí

K odhlučnění se nejčastěji používá minerální vata nebo sádrokarton. Začněte s montáží sádrokartonové příčky, kterou postavte zhruba 10 až 20 cm od původní zdi. Vzniklou mezeru poté jednoduše vyplňte minerální vatou. Čím větší prostor mezi zdí a příčkou necháte, tím více byt odhlučníte – standard se pohybuje kolem 15 cm.

Zvuková izolace podlahy

Pokud bydlíte v novostavbě nebo bytě po rekonstrukci, pak pod podlahami zcela jistě už izolaci máte a tento krok můžete bez obav přeskočit. Jestliže se však na renovaci domova včetně podlah teprve chystáte, pak myslete na to, že novou podlahu musí tvořit hned minimálně 4 vrstvy: desky z minerální vlny, desky pro přenos tlaku, kročejová izolace a samotná podlaha.

Odhlučnění stropu levou zadní

Pokud soused nad vámi nemá v podlaze izolační vrstvu, pak nezbývá nic jiného než odhlučnit strop, přestože je toto řešení méně účinné. Existuje hned několik metod, jak to udělat. Jednak můžete použít tlumicí profilové tyče – jsou vyrobené z lehkých kovů a spolehlivě pohlcují veškerý hluk. Druhou variantou je vytvořit falešný strop a mezeru mezi původním stropem vyplnit izolačními materiály.

3 tipy, jak odhlučnit byt bez stavebních úprav

  • Máte doma stovky knih a zdi tenké jako papír? Udělejte si knihovnu přes celou jednu stěnu. Možná se budete divit, jak skvěle fungují knihy jako zvuková izolace. A čím více knihoven, tím více příběhů a méně hluku od sousedů.
  • Akustické panely jsou sice poněkud dražší záležitost, na druhou stranu se postarají o rajské ticho. Navíc se vyrábějí v rozmanitých tvarech i barvách, takže se ve finále stanou praktickou ozdobou každého pokoje.
  • Bydlíte na rušné ulici? Textilie vám domov neodhluční zcela, rozhodně ale část ruchů zvenčí pohltí. Ideální jsou silné koberce, rolety nebo těžké závěsy.

Obtěžují vás den za dnem ruchy z chodby domu? Zkuste izolační zarážku do dveří, která nefunguje jen proti chladu.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.