Co s mravenci v bytě nebo domě?

Usadili se u vás doma mravenci? Víme, jak se jich zbavit

Invaze mravenců je jednou z mnoha nepříjemností, které nám může nachystat příroda. Problém nejsou jen mravenci na zahradě, ale také mravenci v domě nebo bytě. Proniknout k nám mohou nejen okřídlení mravenci, ale i mravenci obecní nebo mravenci lesní.

Proč se mravenci usazují v interiéru?

Mravenci nevyhledávají místa pro své kolonie v interiéru cíleně. Na druhou stranu ale nemají obavy z lidí, tudíž se lidským obydlím nevyhýbají. Do našich bytů a domů se dostávají při hledání potravy. Pokud zjistí, že jim některá domácnost poskytuje dostatečné zdroje, vyberou si ji jako to pravé místo pro život. Celá kolonie se potom na místo přestěhuje. A jelikož se jim u nás líbí, sami od sebe obvykle neodejdou. Proto na ně musíme vyzrát jinak.

Základem je prevence

Nejjednodušší je výskytu mravenců v interiéru předcházet. Jelikož mravenci hledají v našich obydlích jídlo, stačí zajistit, aby doma bylo uklizeno a všechny potraviny byly bezpečně uloženy tak, aby se k nim dotěrný hmyz nedostal. Důležité je i kvalitní utěsnění oken a dveří.

Co si počít s mravenci v bytě?

Usadili se u vás mravenci faraoni či létající mravenci? Můžete využít služby specializované firmy nebo si s jejich invazí poradit sami. Možností je celá řada od chemických přípravků až po tradiční metody, které se mnohdy označují jako babské rady. Často jsou opravdu účinné a na rozdíl od chemických preparátů neškodí našemu zdraví ani životnímu prostředí. Proto se vyplatí před zbytečným použitím agresivního chemického přípravku některou z nich vyzkoušet.

Lokalizujte místa výskytu mravenců

Nejprve bychom ovšem měli zjistit, kde přesně se mravenci zabydleli. Jakmile zjistíme, kudy mravenci pronikají dovnitř, je třeba tyto škvíry důkladně utěsnit. Důležité je pokusit se odhalit umístění mraveniště a to zlikvidovat. Odstraňovat bychom měli i mravenčí cestičky.

Jakými prostředky hubit mravence?

Chemické přípravky

Chemie je sice vysoce účinná, na druhou stranu neprospívá ani nám, ani přírodě. Nicméně můžeme sáhnout třeba po Biolitu na mravence a další lezoucí hmyz, případně jiném přípravku z drogerie. Dostupné jsou i různé pastičky, návnady, gely a prášky na hubení mravenců.

Prostředky běžně dostupné v domácnosti

Mravence odpuzuje nastrouhaná křída, prášek do pečiva i jedlá soda. Pokud je nasypeme na jejich cestičky nebo přímo do mraveniště, přestane se jim u nás líbit a utečou.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.