Lyže nejen hory přenášejí. Kam na běžky, když je venku bílo a hory daleko?

Lyžování, toť oblíbená zimní kratochvíle lidského pokolení. Za svůj život to zažije téměř každý. Ať už vás ze svahu strkali rodiče, sotva jste začali chodit, či jste se lyžovat naučili ve školním věku na povinném lyžáku, zimní radovánky na sněhové pokrývce jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí života nejen ve střední Evropě.

Jenže toho zařizování! Sehnat si výstroj a výbavu, pořídit permanentku na vleky, řetězy na auto, připravit přesun celé rodiny a pak ještě doufat, že vyjde počasí a bude to lyžování vůbec k něčemu. V dnešní uspěchané době leckdo řekne ne a raději zimní víkendy prožije doma s knihou.

Anebo sáhne po běžkách! Veškeré stereotypy o nesnesitelných výpravách a příšerné námaze, jak si to pamatujeme z dětství, mohou jít s moderní výstrojí stranou. Pořídit nebo půjčit si běžky můžete za pár korun, a když zima sněhu přeje alespoň tak jako letos, stačí otevřít dveře bytu a vyrazit do přírody. Pojďme se společně podívat, kde si můžete příjemně zalyžovat, aniž byste museli odcestovat daleko na hory. Vždyť s běžkami můžete protáhnout i svůj oblíbený les.

Když jsou hory daleko

Nesporná výhoda běžeckého lyžování totiž spočívá mimo jiné v tom, že pro provozování tohoto sportu nepotřebujete hledat velehory či vleky. Když přeje počasí, můžete vyrazit na běh či výlet i v nížinných polohách velkých měst. Žijete-li v oblasti, odkud jsou horská střediska příjemně dostupná, máte napůl vyhráno a tento článek vám zřejmě přijde směšný. Pojďme se ale podívat, kam je možno vyrazit bez nutnosti přesunu do kopců i z měst horám na hony vzdálených.

Na běžky přímo ve městě

V Praze se za běžeckými stopami můžete vydat hned na několik míst. Běžecký okruh vyrostl letos třeba na Vypichu. 350 metrů dlouhá stopa je vyrolbovaná v umělém sněhu, takže si zde své užijete i za oblevy. Součástí areálu je půjčovna náčiní.

Foto: Skiparkpraha.cz

Upravené běžecké tratě bývají v posledních letech budovány třeba i v areálu Žlutých lázní nebo na závodišti v Chuchli. Než ovšem na nějaký z organizovaných oválů vyrazíte, ujistěte se na jejich internetových stránkách, že podmínky jsou běhání příznivé.

Nejste-li fanoušek běžeckých areálů, v případě přírodní sněhové pokrývky najdete stopy a tratě i v blízké oboře Hvězda, v Divoké Šárce, Prokopském údolí nebo třeba v Kunratickém či Ďáblickém lese. Obecně ale platí, že je-li sněhu dost, běžečtí nadšenci vyšlapou stopu ve většině rozsáhlejších parků a lesů v Praze. Stačí si tedy vybrat ten svůj, nahodit běžky a frčet.

Hurá na magistrálu

Jen kousek od Prahy na brdských Hřebenech najdou běžkaři uplatnění na tzv. Brdské magistrále. Už na Zbraslavi je možné nastoupit na trasu vedoucí téměř až do Příbrami. Můžete si vybrat jen kousek z této hřebenovky a zajisté nebudete litovat. Nejoblíbenějším úsekem této stezky je cesta z Černolic do Kytína. Téměř celou dobu kopíruje turistickou červenou, proto je orientace na cestě snadná. Je to také nejhojněji navštěvovaný úsek, tak snad i díky tomu se zde neztratíte.

Foto: Kudyznudy.cz

Vzhůru do Moravského krasu!

Hojné zalesnění kolem Brna umožňuje různé výlety a procházky do přilehlých vesniček. Pokud se sníh na zemském povrchu drží v přijatelné výšce, je možné využít běžecké stopy v golfovém areálu v Kuřimi. Šestnáctikilometrový výlet přímo z Brna (stanice MHD Mariánské údolí) si můžete udělat do Křtin v malebném Moravském krasu. Stopy se zde sice neudržují, ale podle webu kudyznudy.cz stojí za to si je vyšlapat.

Cesta z Brna do Křtin. Foto: Kudyznudy.cz

Vyrazte klidně na pole za domem

Jste-li nadšeným běžkařem, zajisté máte v okolí bydliště svou oblíbenou stezku nebo pole, kde se můžete realizovat. Všem přejeme, aby tu svou stopu našli za každého počasí. Někdy člověka potěší projít se na běžkách i jen kolem domu nebo nejbližšího okolí. Vždyť vydat se do nitra přírody není závod na čas. Protáhnout si nohy a roztáhnout plíce v zasněžené přírodě přináší daleko víc než jen spálené kalorie. Je to harmonie, klid a odpočinek.

Tak tedy lyžím zdar. A skol!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.