Krbová kamna s hořícím plamenem v bílé ložnici

Kamna se vrátila do našich domácností jako krbová kamna

I když na chvíli klasická kamna naše obydlí opustila, opět jsou zpátky. Bydlení dávají atmosféru, ale nejen to. V našich klimatických podmínkách se mnohdy už v září ochladí natolik, že se hodí večer v obytné místnosti malinko přitopit. Podobně se topná sezóna může protáhnout až do začátku května. Ve chvíli, kdy se nevyplatí vytápět celý dům, jsou krbová nebo litinová kamna ideálními na přitápění. Kamna se hodí i do nízkoenergetických a pasivních domů.

V pojmech kolem kamen se někdy ztrácíme – pojďme se podívat na základní pojmy

Kachlová kamna

Kamna jsou obecně považována za samostatně stojící topidla, z nichž je kouř odveden pryč kouřovodem do komínové zděře. Na rozdíl od krbu, který je obvykle přímo pod komínem (nemusí to však být pravidlo, pokud jde o krb s vestavěnou krbovou vložkou, a ne s otevřeným ohništěm). Kamna mohou být bez krbové vložky – u těch nevidíme hořící oheň, ale využíváme jejich sálavé teplo. A pak kamna s krbovou vložkou, kde vidíme krásné plameny z hořícího dřeva, ale též z dřevěných briket nebo pelet.

bílá kachlová krbová kamna se dřevem

Obecně platí, že kachlová kamna staví na své akumulační schopnosti a sálavém teplu. Teplo jsou schopné naakumulovat akumulační vrstvou a tu pak sálat i mnoho hodin po vyhasnutí kamen. Krbová vložka neslouží jenom k většímu zážitku z topení v kamnech, ale i k tomu, že se kamna rychleji rozehřejí a začnou odevzdávat teplo do okolí téměř ihned po zatopení. U velkých kamen, kachláků, na jaké jsme byli zvyklí ve starých chalupách, se muselo počítat s tím, že se roztápí třeba i několik hodin, nebo dokonce dva dny.

Litinová kamna

Litinová krbová kamna

Pak tady máme litinová kamna. Tato kamna se extrémně rychle roztopí, avšak jakmile v nich vyhasne, přestanou hřát. Nemusíte je ale hned zařadit mezi ta horší, protože tak to vůbec není. Ta kvalitní mají totiž vyřešeno tzv. trojité spalování, takže jakmile je naložíte topivem, dokážou hořet bez přikládání i několik hodin, třeba celou noc, a to s minimálním odpadem, tedy téměř bez popela. Bývají menší než kachlová kamna, a tak se hodí i tam, kde nám nezbývá na větší kamna příliš místa.

TIP: Takže pokud preferujete akumulační kamna, volte kachlová kamna nebo kachlová kamna s krbovou vložkou. Pokud chcete co nejrychleji vytopit místnost, budou pro vás vhodnými spíše litinová kamna.

Kamna s výměníkem

Další specialitou jsou krbová kamna s výměníkem. U kachlových bývá výměník obvykle součástí kamen, ale může být i externí. Výměníky se dělají vzduchové, nebo vodní. Teď zůstaňme u těch vodních.

Tepelný vodní výměník v kamnech slouží k ohřívání vody kamny. Tato voda může být napojena na vodovodní síť (místo bojleru, nebo jako jeho alternativa), obvykle se ale spíše napojuje na topní soustavu domu a ohřátá voda se vhání do radiátorů. Tím se teplo vyrobené kamny dostane i do uzavřených pokojů a do místností, kam se teplý vzduch od kamen nedostane třeba proto, že jsou od nich už příliš vzdálené. Často máme problém vytopit místnost hned vedle kamen, která je však za rohem.

Existují i vzduchové výměníky. Ty se umísťují do spalinových cest a šíří teplo pomocí tzv. teplovzduchu, tady přes vývody ve zdích, kam se přivádí teplo z kamen ze vzdálenější místnosti (pozor, teplo, ne dým).

Důležité je si při nákupu kamen s výměníkem uvědomit, jakou část svého výkonu dávají do místnosti, a jakou do výměníku. Aby se vám nestalo, že do výměníku budou posílat tolik tepla, že na vyhřátí velké místnosti už nebudou stačit. Vždy se před koupí poraďte, jaké budou vhodné právě pro vaše dispoziční řešení bydlení.

Co umí ventilátor na krbová kamna?

Ventilátor na krbová kamna jsme již zmínili. Šlo ale o ventilátor pro teplovzdušné vytápění. Novým hitem, jak lépe distribuovat teplo v místnosti, je i ventilátor na krbová kamna, který se na ně prostě pokládá. Teplo z kamen totiž proudí především směrem nahoru od krbových kamen. Zkuste si, jak obrovské teplo máte pod stropem. V jednotlivých částech místnosti není vůbec stejná teplota a liší se skutečně třeba i o 10 °C. Rovnoměrnějšímu transportu tepla po celé místnosti má přispět ventilátor na krbová kamna. Ten se položí na jeho vrchní desku a zapojí se do elektrické sítě, aby rozháněl teplo po místnosti.

Zatopte si kamny

krbový sporák

Kamna se hodí do domu i na chalupu. Cena za jejich pořízení je skutečně velice odlišná. Začíná na 10 000 Kč a končí třeba na 120 000 Kč. Vždy záleží na výkonu kamen, jejich designu, palivu (peletová kamna bývají dražší) a jiných specifických vlastnostech. Kachlová kamna stavěná postaru mohou vyjít i na 300 000 Kč. Čím více vymožeností budete po kamnech chtít, tím více si připlatíte. Třeba za elektroniku, protože už i ta se do kamen na tuhá paliva montuje. Praktické jsou plotny nebo trouby implementované do kamen. Na chalupě nebo ve stylovější kuchyni můžete použít kachlové sporáky, které pak dokážou kompletně nahradit krbová kachlová kamna.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.