Krása dřevěných oken zaslouží kvalitní péči. Poradíme, jak na to!

/ROZHOVOR/ - Okno– do domu oko. A jestli je ze dřeva, nebo plastové, je rozdíl. Kouká-li váš dům do světa okny dřevěnými, zajisté oceníte pár rad a tipů na to, jak ze starých a ošuntělých okenních rámů udělat krásné a funkční oční linky. Jak na to, nám v rozhovoru poradil truhlář a řezbář Ondřej Panocha.

V nedávném rozhovoru jsme řešili, jak správně renovovat a ošetřovat dřevěnou podlahu. Tentokrát se podíváme na dřevěné okenní rámy.

S čím začít?

Pokud ta okna nejsou úplně rozpadlá a jsou funkční, to znamená, že těsní a dají se bez problémů zavírat, jde hlavně o úpravu povrchu. Když už nefungují správně, nedoporučuji po domácku opravovat, protože se vyrábějí tak, aby pasovala přesně do rámu, a v podmínkách domácích kutilů v podstatě není možné opravit stavbu okna tak, aby pořádně těsnilo. Soustředil bych se tedy hlavně na povrch.

Jak bývají okna povrchově upravena?

Okna jsou většinou opatřena emailovým nátěrem nebo lazurou. Když je email jen trochu zašlý a drobně popraskaný, neloupe se a neodpadávají z něj šupinky, stačí jej jen lehce přebrousit třeba stovkou (hrubost brusného papíru, pozn. red.) a znovu přetřít. Ale pozor, jen velmi tenkou vrstvou, protože každý milimetr okna navíc se pozná v těsnění. Přetřít staré emailové vrstvy je tedy možné jen párkrát, pak už okno přestane dobře sedět v rámu.

„Obrousit, zatmelit a nakonec lakovat,“ radí truhlář.

A co když okno nesedí, vyměnit?

Ne, potom se samozřejmě dá celý nátěr opálit a natřít znovu. To se ostatně dělá i ve chvíli, kdy je stará vrstva už hodně poškozená. Stačí mít po ruce horkovzdušnou pistoli a špachtli. Někdo používá i plamenové hořáky, ale to bych já nedoporučoval, protože nad tím nemáš takovou kontrolu jako nad horkovzdušnou pistolí a pracuješ s otevřeným plamenem a vyššími teplotami, které tomu dřevu už nesvědčí.

S pistolí pozor na sklo. Vysoká teplota může způsobit prasknutí. Může se stát, že tmel, který drží sklo v okenním rámu, je vypadaný. Potom stačí vyndat hřebíčky nebo plíšky, které sklo přidržují, a celé sklo vyjmout. Před lakováním se tam dá jednoduše vrátit a přetmelit sklenářským tmelem. Ale když je tmel v dobrém stavu, tak bych do toho nesahal.

Horkovzdušná pistole je lepší než hořák s plamenem.

Nějaké rady, jak pracovat s horkovzdušnou pistolí?

Je dobré pracovat systematicky, protože spolu s místem, které zahříváš, zahříváš i jeho okolí. Když se posouváš dál do toho okolí, už to máš předehřáté a netrvá to tak dlouho. Zahříváš to jen do té chvíle, než se tam začnou dělat takové puchýřky nebo bublinky. Potom se nátěr dá snadno strhnout špachtlí.

Když zbudou malé kousky laku, tak je doporučuji obrousit. Horký vzduch by už nepálil nátěr, ale dřevo, které by tím zčernalo. Nicméně teplo není jediný způsob, jak dostat nátěr dolů. Existují i chemické odstraňovače nátěrů. Jejich výhoda je asi v tom, že jsou k tomu dřevu šetrnější. Některé nátěry ale podle mé zkušenosti sílu chemie ignorují, i když člověk postupuje podle návodu.

Rozehřátý lak strhněte špachtlí.

Tak jo, nátěr je pryč. Co dál?

Na řadu přichází brusný papír. Když si vezmeš rovný špalíček a k němu přiložíš brusný papír, osmdesátku třeba, máš ideální nástroj, kterému se říká brusný špalík. Nedoporučuji kotoučovou brusku ani jiné mašiny, protože ty by mohly zbrousit hrany dokulata. Nemusí to být úplně luxusně vybroušené, stačí, aby ty plochy byly rovné a aby při přejetí rukou byl povrch jednolitý. Malé kousíčky laku nevadí.

Brusné špalíky z korku seženete v každých kutilských potřebách.

A pak už lakuješ?

Ještě ne. Vysavačem, nebo lépe kompresorem se musí odstranit prach z broušení. Potom je dobré papírovou lepenkou nebo igelitem ochránit sklo a kličky. A pak můžeš lakovat. Většinou stačí jedna tenká vrstvička emailu. Někdy se používá i lazura, což je přírodní povrchová úprava na vodní bázi, která ponechává dřevěnou podstatu materiálu. Na rozdíl od emailu ale méně vydrží a také materiál méně ochrání.

Děkujeme za rozhovor.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.