Když ještě nepadá listí a slunce už nespaluje – co dělat v září na zahrádce

Září, září, na léto jde stáří. To stáří, které dává dozrát těm nejsladším z plodů. Září je na zahradě to krásně slastné období, kdy slunce už náš pobyt venku nespaluje horoucím žárem a většinou ještě nemusíme v potu tváře zápasit s hordami opadaného listí. Můžeme si tedy příjemně lenošit a užívat babího léta, anebo se pustit do spousty činností, které toto období vyžaduje, pokud zahrádku chceme udržovat v plodivém stavu. V září je na zahrádce spousta práce. Tak se do ní dáme?

Sklízíme!

V první řadě se připravme na sklizeň. Jablka, švestky či hrušky totiž dosáhly svého sladkého vrcholu a je na čase pro ně udělat místo ve sklepě, aby vydržely po celou zimu. I proto si při sklízení musíme dávat pozor na hnijící či plesnivějící jedince, kteří by záškodnicky v bednách mohli natropit boží dopuštění. Večery po dnech bohaté ovocné sklizně pak můžeme věnovat jinému typu uchovávání podzimních plodů – moštování, zavařování či sušení.

Nejen ovocné plody během září dozrávají do dokonalosti. Pomalu se do své vrcholné podoby dostávají i léčivé plody, jako jsou šípky, jeřabiny či rakytník. Všechny tyto bobulky jsou zdroji vitamínů a látek, co mohou domácí lékárně pomoci s neduhy nastupující sezóny. Nadělila-li je nám příroda na zahrádku, tak hurá pro ně!

Co ještě stihneme před zimou?

Připravit se na zimu vypěstováním vlastní čerstvé zeleniny, to se dá v září ještě krásně stihnout. Zasejeme-li ředkvičky, zimní salát nebo špenát začátkem září, když je ještě teplé počasí, v říjnu se můžeme těšit na křupavou sklizeň.

Chceme-li svou zahrádku doplnit o nějaké stromky, v září je ta pravá chvíle pro jehličnany. Když je hojně zalejeme, vesele přečkají zimu a třeba pod ně dorazí dětem i nějaká ta vánoční nadílka. S listnatými stromy je lepší počkat do října, kdy je půda již chladnější, díry pro ně nicméně můžeme vykopat již nyní. Až se k nim po nějakém tom měsíci zase vrátíme, zvětralá půda půjde sazenicím malých stromků jen k duhu.

Vítání jara začíná v září

V září se také hodí sázet jarní cibuloviny. Tulipány, kosatce, krokusy, bledule i sněženky zasazené během studenějších zářijových dní nám po mnoha studených měsících radostně připomenou příchod jara. Jejich zářijová příprava se tedy vyplatí.

Když přichází zima

Před nástupem prvních mrazíků je dobré teplomilné rostlinky zazimovat, to také může proběhnout v září. Pokud rostlinky například ze skalky nemůžeme přesunout do interiéru, můžeme jim k přečkání ledových dní pomoci zasypáním kůrou, listím či přikrytím bílou netkanou fólií. Bylinky v záhonku by, až na pár opravdu teplomilných, jako je bazalka nebo oregano, měly zimu přečkat. Jestli se ale čerstvých voňavých doplňků každého jídla nechceme vzdávat ani přes zimu, můžeme si ze záhonku odebrat pár sazenic a umístit je do domu, třeba na okenní parapet. Tam nám budou pěkně růst a okořeňovat život i v zimní sezóně.

Záhony je také potřeba připravit na zimu. Odstranění plevele nyní nám může ušetřit spoustu práce do budoucna a zasypáním vypletých a neosazených záhonů mulčovací kůrou je ochráníme před obydlením nežádoucími rostlinami. Podobně na zimu můžeme připravit i trávník, který je dobré naposledy pořádně pokrátit, než ho zasypou hromady spadaného listí. Odborníci doporučují jej pořádně vyčesat od posekané trávy a holá místa pečlivě dosít, aby se na jaře celistvě zazelenal.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.