Jaro jako inspirace ke tvoření. Máme pár nápadů na výrobky, které zabaví nejen vaše děti

Z jara čerstvě probuzená příroda podniká různá umělecká alotria s prvními na svět deroucími se kvítky a pupeny. Pouhý pohled z okna nejednoho malého umělce vybídne k vlastní tvorbě. Co ale s dětmi vyrábět, aby to nebylo obligátní malování zlatého deště nebo kočiček? Podívejte se na pár tipů, co si s dětmi můžete vyrobit venku i uvnitř, když jaro přichází do vsi i do města.

Co nejvíc venku

S prvními teplejšími dny cítíme všichni potřebu vyběhnout ven a nachytat trochu toho vitamínu D. Dopřejte to i svým dětem a naplánujte pro ně venkovní tvořivé aktivity. Co takhle vyrobit si pampeliškový věneček? Květy pampelišky svou žlutou květenou děti beztak lákají a výroba věnečku a dalších doplňků zpestří pobyt venku. A nebojte se, nemusí to být zábava pouze pro holčičky. Kluci si stejnou technikou mohou vyrobit například náramek anebo princovskou šerpu. Potom s dětmi můžete vymyslet příběh o princi nebo princezně z pampeliškového království. Tvorba rukodělná dostane ještě širší rozměr, přidáte-li k ní narativní představivost a hru.

Jak na to?

 • Najděte si louku nebo park, kde arsenál pampelišek zažlucuje široké okolí.
 • Vyberte si jednu pampelišku, kterou použijete jako základ. Měla by mít dlouhý a pevný stonek.
 • Druhou pampeliškou stonek té první překřižte hned pod květem a druhým stonkem obmotejte ten hlavní a utvořte očko. Opatrně utáhněte.
 • Oba stonky pak souběžně uchopte a přidejte stejným způsobem třetí pampelišku. Základ věnce se bude takto postupně ztlušťovat a nabývat.
 • Opakujte s dalšími pampeliškami, než dosáhnete požadované délky. Pak věneček zatočte do kruhu a volné stonky napleťte do začátku věnce, aby se kruh uzavřel. Pokud máte po ruce provázek, můžete si pomoci i tím. A je hotovo.

Když to venku nejde

Nevyzpytatelné jaro nás ale často zažene do vnitřních prostor. Neochuzujte se tyto dny o pohled na rozkvetlé louky. Jednu takovou si doma vytvořte s dětmi třeba v obývacím pokoji. Inspirujte se pár návody na to, jak různými technikami vyrobit modely reálných i fantazijních květin.

Chrpa z vlny

 • Na výrobu této květiny potřebujete vlnu, plyšový drátek (prodává se ve výtvarných potřebách, ptejte se třeba po drátech na čištění dýmek), vidličku a nůžky.
 • Plyšový drátek představuje stonek, z nějž váš fialový nebo jakkoliv jinak barevný květ vyroste. K drátku uzlíkem připevněte vlnu asi tak palec pod koncem a dobře utáhněte.
 • Za pomoci vidličky obmotejte drátek tak, aby vzniklo několik oček a aby konec drátku zůstal neobmotaný. Tento konec bude následně fungovat jako jištění oček. Velikost a huňatost květu závisí na množství oček, která vytvoříte. Čím víc oček, tím bohatší květ.
 • Toto zajištění vytvoříte tak, že přesahující drátek ohnete kolem volných oček a obmotáte kolem stonku.
 • Když je váš květ zajištěn, vyjměte vidličku a volná očka přestřihněte. Vidličkou pak květ můžete načechrat a nůžkami zastřihnout do požadovaného tvaru. A chrpa je na světě.

Zalíbila-li se vám tato technika, můžete se pustit do náročnější pampelišky.

Nebo rovnou do kuřátek.

Tulipány z kartonů od vajec

 • Tyto květiny rozkvetou za přítomnosti vajíčkového kartonu, špejle, temperových barev, tavné pistole a korálků.
 • Kartony rozstříhejte na jednotlivé kalíšky tak, aby vznikly čtyřcípé mističky.
 • Tyto mističky oživte temperami podle libosti a nechte dobře zaschnout.
 • Mezitím si ze špejlí, papíru a barev připravte stonky. Zelené stonky tulipánů opatřete za pomoci tavné pistole nebo lepidla papírovými listy. Horní část ovšem zanechejte holou, aby bylo možné květy na stonky nasadit.
 • Do zaschlých květů nůžkami utvořte díru a květy na ně navlékněte. Zafixujte tavnou pistolí.
 • Na vršíčku stonku vytvořte z korálků za pomoci tavné pistole bliznu. Takovéto tulipánky jsou zcela antialergenní a 100% vyráběné s láskou.

Z vajíčkových kartónů lze vytvářet i další květinové variace. Inspirujte se ve fotogalerii.

Pozvěte si přírodu domů

Nejlepším překvapením zvlášť pro malé děti je jarní osení. Když jej zasadíte do hlíny, za pár dní dětem ukáže sílu přírody v přímém přenosu. Místo tradičních kelímků od margarínu nebo plastových tácků, kam osení sázely naše generace, letos můžete s dětmi vyrobit ekologické a veselé květináčky třeba z vajíčkových skořápek, které zbydou po snídani. Stačí jen vajíčko opatrně otevřít, omýt, ozdobit dle nálady, naplnit trochou zeminy a semínky a po pořádné zálivce sledovat, jak vašim vajíčkovým hlavám roste zelený účes. Jak přesně to myslíme, objevíte v přiloženém videu, vedle spousty dalších skvělých jarních nápadů na výrobky. Tak hurá do toho!

FOTOGALERIE:

foto: istockphoto.com, pinterest.com

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.