Jaký druh topení zvolit, aby bylo doma teploučko

Topíte doma o sto šest, a pořád vám není dost teplo? Možná je čas začít uvažovat o výměně topného systému. Nebudeme vám lhát, počáteční investici určitě pocítíte. Ovšem to teplo, které si užijete už příští zimu, za to bude rozhodně stát! Takže co vybrat? Plyn, solární systém, nebo třeba tepelné čerpadlo? Povíme vám, co můžete od jednotlivých variant čekat. Ať žije teplo!

Uvažujte komplexně

Při výběru topného systému je třeba zvažovat nejen cenu, ale především i vlastnosti vaší nemovitosti. Jde o novostavbu, nebo starší dům? Jak je nemovitost velká a jak moc členitá? Je dostatečně izolovaná a jaké jsou její tepelné ztráty? Kolik místností je třeba vytápět a jak moc zimomřiví budou obyvatelé domu? V neposlední řadě je potřeba vzít v potaz i to, jaké zdroje energie máte v dané lokalitě k dispozici a jaké jsou nároky na obsluhu vybraného topného systému.

Předem vám musíme říct smutný fakt – univerzální, ideální řešení prostě neexistuje. Ale nevěšte hlavu – rozhodně lze najít efektivní variantu pro každou stavbu. Než tedy uděláte sami nějaké rozhodnutí, doporučujeme vám poradit se s prověřeným topenářem. Ten vám zkušeně poradí a upozorní vás na případné budoucí potíže nebo rizika a navrhne vám, jak se jim vyhnout.

V současné době se doporučuje vždy myslet na zadní vrátka a topné systémy v domě kombinovat. Ceny plynu i elektřiny se neustále vyvíjejí a nikdo neví, co bude za pár let. Případně můžete využít srovnání cen elektřiny a najít spolehlivého dodavatele s nejlevnější elektřinou. Kromě toho, když by došlo k poruše na jednom systému, můžete ho alespoň částečně nahradit druhým. V minus deseti stupních tuto variantu určitě oceníte.

Jaké jsou tedy možnosti?

Pokud máte k dispozici plyn, můžete si vybrat kondenzační plynový kotel. Technologie se stále posunují, takže nové kotle jsou energeticky úspornější a účinnější. Uvádí se také, že investice do kotle se vám vrátí v horizontu 4 až 5 let. Obsluha je snadná a není potřeba mít zděný komín. Nesmíme ale zapomínat na to, že kotel stále využívá plyn, tedy fosilní palivo, a proto i když jde o efektivní variantu,nelze ji pokládat za úplně ekologickou.

Solární kolektory dokážou ušetřit až 70 % nákladů na ohřev vody v domě. Můžete s nimi ohřívat užitkovou vodu a v létě, kdy hodně svítí slunce, i bazén. Kromě plochých kolektorů existují i vakuové trubicové kolektory – ty jsou vhodné k celoročnímu provozu. Aby byly vytápění a ohřev vody doopravdy efektivní, je třeba v domě nainstalovat ucelený solární systém– kolektory, zásobník, tepelný výměník, oběhové čerpadlo a další. Počáteční investice není malá, ale rozhodně se vrátí. A v horkých letních dnech si budete moct říkat s každou vteřinou, že i právě teď šetříte nejen peníze, ale i planetu.

Vzhledem k tomu, že stále ještě není dořešený způsob ukládání energie na období, kdy slunce tolik nesvítí, je v našich zeměpisných podmínkách nejlepší solární panely kombinovat s dalším typem vytápění, například s plynovým kotlem.

Jinou variantou je využití tepelného čerpadla. Počáteční investice může být docela vysoká – ceny se pohybují od 25 do 350 tisíc, může to být i více, v závislosti na velikosti objektu. Vklad se vám ale rozhodně vyplatí a zúročí díky nízkým provozním nákladům. A jak to vlastně funguje?

Tepelné čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu nebo ze země. Potom díky velmi chytré technologii využívající základní vlastnosti látek a kompresi (spousta fyziky a chemie) čerpadlo ohřívá topnou vodu, kterou pak rozvádí do celého objektu. Jedná se v současné době o jeden z nejvíce ekologicky šetrných způsobů vytápění.

Existují i další možnosti – topit můžete třeba biomasou. To už je ale další kapitola a vrátíme se k ní někdy příště. A kdyby vám do té doby byla zima, nezapomeňte, že si vždycky můžete zatopit třeba v kamnech. Inspirovat se můžete v našich dřívějších článcích o tradičních i netradičních krbech.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.