Originální adventní kalendář

DIY: Jak vyrobit adventní kalendáře pro děti i dospělé

Jak vyrobit adventní kalendář, který udělá radost a ukrátí čekání na Ježíška? Přinášíme vám tipy na jeho výrobu svépomocí i na originální adventní dárečky pro každého.

Jak vytvořit adventní kalendář

Adventní kalendář se skládá z 24 drobných dárečků, které od začátku prosince připomínají blížící se Vánoce. Zejména dětem pomůže zpříjemnit čekání na dárky pod stromečkem. Radost ale udělá i dospělým, stačí najít vhodnou „náplň“.

Výroba adventního kalendáře

Kalendář můžete koupit (nejčastěji se prodává papírová varianta s čokoládou), ale větší radost uděláte vlastnoručním výrobkem. Z čeho a jak udělat adventní kalendář?

 • Z ušitých látkových pytlíčků zavěšených na ozdobné větvi,
 • z papírových krabiček na drobné dárky nebo z poskládaných origami krabiček,
 • z ozdobných obálek,
 • z ruliček od toaletního papíru (můžete je pomalovat nebo zabalit do balicího papíru),
 • z kapsáře na stěnu,
 • z plechové krabičky naplněné vyrobenými pralinkami nebo cukrovím,
 • z koupených DIY sad (krabice s malými zásuvkami, závěsné pytlíčky apod.).
Foto: Ulrike Mai, Pixabay

Jak ušít adventní kalendář v podobě kapsáře nebo látkových pytlíčků? Je to velmi snadné a postačí vám k tomu jen základní zkušenosti se šicím strojem. Na internetu najdete mnoho návodů, od těch nejjednodušších na obyčejné pytlíčky (přeložit delší obdélník látky vpůli, po rubu sešít strany a otočit na líc) až po ty složitější na kapsáře se skládanými kapsami. Výhodou těchto kalendářů je, že je můžete používat opakovaně.

Do krabiček či taštiček vložíte malé dárky. Pak je pověsíte na šňůrku, naskládáte do otevřené ozdobné krabice nebo umístíte na stěnu. A každé ráno bude na obdarovaného čekat odměna. Ale čím adventní kalendář naplnit?

Dárky do adventního kalendáře

Co dát do adventního kalendáře? Nejprve si ujasněte, co má obdarovaný rád a čím mu pravděpodobně uděláte radost. Nejvděčnější jsou čokoládky nebo bonbony, které se těší oblibě hlavně u dětí. Těm můžete do krabiček či pytlíčků uschovat i drobné hračky, ozdoby do vlasů, korálky pro parádu, malé omalovánky či fixy. Můžete nakoupit i malou stavebnici a do kalendáře ji uschovat po částech.

Dospělí v adventních kalendářích jistě ocení drobnou kosmetiku, výběrové čaje nebo degustační porce zdravých dobrot (oříšky, müsli, sušené ovoce apod.). Oblíbený je i výběr malých lahviček alkoholu. Pro vášnivé kuchaře můžete vyrobit adventní kalendář se vzorky koření, pro kávomilce zase připravte na každý den dávku jiného druhu kávy.

Adventní kalendář může mít i podobu salámu, ze kterého se každý den odkrojí kousek. Pro milovníky jediného druhu alkoholu pak můžete koupit lahev a fixou na ní vyznačit hladinu pro každodenní „štamprli“. Velký úspěch mají i kalendáře s 24 malými ozdobami na stromeček nebo malými vonnými svíčkami. Do větších taštiček můžete také uložit po jednom páru nových ponožek s vánočními motivy. A nakonec něco pro zamilované – vytvořte svému protějšku adventní kalendář s milými vzkazy pro každý adventní den.

Foto: Markus Spiske, Pexels

Pro hezčí prosincová rána

Ať už adventní kalendář vyrobíte z čehokoliv, jistě udělá velkou radost. Nezapomeňte, že poslední dáreček – rozbalovaný 24. prosince – by měl být větší. Vždyť tak dlouhé čekání na Ježíška si zaslouží pořádnou odměnu!

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.