Moucha sedí na trávě na zahradě

Jak se zbavit much v bytě i na zahradě

Mouchy jsou jednim z nejobtížnějších druhů hmyzu. Létají nám kolem hlavy, nepříjemně bzučí a usedají na nejrůznější plochy i potraviny. Zejména za parných dnů na nás nepříjemně dotírají doma i na zahradě.

Jak se zbavit much? Možností je řada

Metod, které nám pomohou odehnat nebo zlikvidovat mouchy, je mnoho. Můžeme využít chemii nebo se vydat cestou našich babiček, které žily v souladu s přírodou a vystačily si prostředky, které mívaly běžně doma. A většinu z nich najdeme i v moderních domácnostech. Důležitá ovšem je i prevence. Na okna bychom měli umístit ochranné sítě, které zabrání ve vstupu do bytu či domu nejenom mouchám, ale i dalšímu dotěrnému hmyzu od vos a včel až po bodavé komáry.

Přírodní odpuzovače much

 • Šalvěj, máta, bazalka
  Řešíte, jak se zbavit much venku? Pomůže vysazení některých aromatických bylin. Zejména vůně šalvěje, máty či bazalky je mouchám nepříjemná. Pokud nás trápí mouchy v bytě, můžeme tyto rostlinky pěstovat v květináči či v truhlíku za oknem. Případně si je na zahradě natrhat a umístit je třeba do vázy v pokoji. Pomůže dokonce i kytice sušených bylinek zavěšená v místnosti. A navíc nám krásně provoní byt.
 • Levandule, afrikány, muškáty
  Podobný efekt mají i některé kvetoucí rostliny, jako jsou levandule, afrikány nebo muškáty. Pomohou na záhonku na zahradě a i v květináči na okenním parapetu vyřeší, jak se zbavit much doma. Jsou i nádhernou dekorací, která pozvedne vzhled interiéru a vnese do něj kousek přírody.
 • Hřebíček
  Lehce štiplavé aroma hřebíčku mouchy spolehlivě zažene. Aby se patřičně rozvinulo, necháme 20 kousků hřebíčku louhovat v litru vody. V misce umístíme na parapet a průběžně doléváme vodu, aby miska nevyschla. Kromě much tak zaručeně odpudíme i vosy.
 • Ocet
  Naše babičky často používaly k mytí oken ocet, který má nejen dobrý čistící efekt, ale také odpuzuje mouchy.
 • Domácí lapač much
  Lapač much můžeme koupit v drogerii, ale také ho lze vyrobit doma. Vezmeme plastovou láhev, v horní části do ní uděláme dírku o průměru cca 1 cm a na dno nalijeme sirup nebo roztok vody s cukrem. Kromě much se bude lapač přitahovat i vosy.

Další prostředky proti mouchám

Použít můžeme i klasické mucholapky. Ty ovšem nepůsobí esteticky a kromě much se na nich mohou zachytit i dlouhé vlasy. Moderním řešením je elektronický lapač hmyzu anebo odpařovače do zásuvky či na baterky, které postupně uvolňují mouchám nepříjemné látky. Elektronické odpuzovače zase vydávají zvuk, který mouchy spolehlivě odhání.

Chemické přípravky

Proti mouchám jsou účinné i různé repelenty a spreje proti létavému hmyzu, které můžeme zakoupit v drogerii.

 

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.