Jak na vlhkost v bytě? 3 + 1 tip, které vám s tím pomohou

Chladnější měsíce přinášejí nejen kouzlo Vánoc, ale také potíže s nadměrnou vlhkostí v místnostech. Obzvlášť pokud bydlíte v přízemí nebo ve studenějším domě. Vyzkoušejte následujících pár tipů. Třeba pomohou i vám.

Pravidelně větrejte

V letním období se vlhkost v bytě objevuje jen zřídka. Spontánní větrání je na denním pořádku, jinak by bylo v pokojích nedýchatelno. Jenže v chladných měsících se členové domácnosti obvykle rozdělí do dvou skupin. A kromě příznivců větrání se hlásí o slovo také jeho věční odpůrci. Jak tedy plísním předcházet v zimě, kdy se s opakovaným výskytem nadměrné vlhkosti potýkají zejména přízemní byty? Bez otevření oken to opravdu nepůjde. Zkuste větrat nárazově, a to ideálně po dobu 10 minut, a to jak před spaním, tak následně i po probuzení či během dne.  

Otírejte pravidelně rosu na oknech

Stává se vám, že to první, co po ranním probuzení vidíte, jsou kapičky vody na okenním parapetu? Právě za tento jev může vlhkost nashromážděná v průběhu noci. Může k němu docházet i přesto, že se snažíte větrat o sto šest. A to především proto, že průměrný člověk vyprodukuje během spánku přibližně půl litru vody. Pokud to vynásobíte počtem členů domácnosti, můžete se dostat na několik litrů. A to nehovoříme o domácích mazlíčcích. Proto zkuste do své ranní rutiny zařadit i otření přebytečné vody z okenních rámů a zárubní. Vyhnete se tak případné tvorbě plísně.

Pořiďte si domácí meteostanici

Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 21 °C a optimální vlhkost vzduchu by se měla nacházet přibližně mezi 40–50 %. Jak jí ale dosáhnout, a co více, jak teplotu udržet? Obojího dosáhnete jen stěží, pokud nebudete vědět, kolik stupňů v bytě vlastně máte. Nejjednodušším způsobem, jak získat dlouhodobý přehled o teplotě ve svém domově, je pořídit domácí meteostanici. Mnoho takových zařízení do domácnosti dnes pořídíte za cenu od 250 korun.

Co dělat, když objevíte plíseň v bytě?

Někdy se může stát, že ať se snažíte sebevíc, vlhkost v bytě nad vámi zvítězí. Její nadbytek se následně projeví v podobě plísně. Co si tedy počít dále? Snažte se řídit výše uvedenými radami a začněte pravidelně používat prostředky pro likvidaci plísní. Zároveň odsuňte veškerý nábytek alespoň kousek od zdí. V takových zákoutích se totiž může plíseň vyskytovat nejčastěji.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.