Octomilky v bílé misce

Jak na octomilky? Zkuste babské rady i profesionální výrobky

Malé otravné mušky umí být prostě všude. Jakmile se v kuchyni nebo jinde v bytě objeví i jen kousek ovoce, víno, džus, oslazený čaj, jsou tam jako na koni. Žijí v našich odpadcích i v domácím kompostu. Dokonce v odpadu. Namnoží se rychle, zbavujeme se jich docela složitě. Ale jde to.

Octomilky sice nepřenášejí nemoci jako mouchy nebo komáři, přesto nám jejich přítomnost v bytě není příjemnou. Umí se poměrně rychle množit. Snesou najednou až 400 vajíček, ze kterých se do třech dnů vylíhnou nové mušky. Sedí a čekají, kdy jim zase nachystáte nějaký mls. Orientují se skvělým čichem. Když pak sáhnete třeba po ovoci v misce, umí se z něj zvednout doslova hejno drobných mušek.

Prevence je proti octomilkám základ

Úmyslně neříkám čistota. Vždyť můžete mít vyluxováno, naleštěno, a přesto. Stačí že vás napadne nechat si v míse na stole ovoce. Aby bylo po ruce, a taky trochu zdobilo stůl. Mušky jej objeví překvapivě bleskurychle. Zejména, když je pozvete domů otevřeným oknem. Pak už se o dostatečný nárůst své populace umí postarat velice rychle.

Takže nenechávat octomilkám žádné svačinky je základ. Ovoce ukliďte do lednice, nakrájené zbytky dejte do krabiček. Vše pečlivě zakrývejte extra hustou síťkou.

Odpadky držte raději v menším koši a denně jej vynášejte. Koš myjte, i když používáte pytle do koše. Alespoň jednou týdně. Pozor rovněž na odpady. I ty pročišťujte speciálními prostředky. Pokud si doma vaříte oslazené čaje, odšťavňujete džusy, či děláte smoothie, vždy je zakrývejte. Stejně tak jako nedopité víno.

Pozor rovněž na jídlo s ovocem. Různé koláče a buchty. I ty je nutné vždy zakrýt. Zejména pokud si nechcete smlsnout na vajíčkách octomilek, jež jsou tak drobná, že si je vůbec nemáte šanci všimnout.

Octomilka se však ráda množí i v našich květináčích. Přemočená hlína je pro ně skvělou líhní. Lepší je proto zalívat střídmě a rovněž povrch květináče vhodně zamulčovat. Vždy odstraňujte uhnívající části rostlin. Ty octomilkám totiž chutnají.

Síť proti hmyzu

Okno je samozřejmě dobré opatřit extra hustou, pevně přichycenou síťkou. Díky ní zabráníte tomu, aby se vám do bytu dostala kdejaká drobná havěť.

Takto dokážete octomilky eliminovat velice rychle. Ty, co se vylíhly, nebo se ještě vylíhnou, v podstatě vyhladovíte.

Babské rady na octomilky

Chyťte je do pasti

Všechno ukliďte a připravte si na octomilky past. Do lahve nebo zavařovací sklenice dejte sirup, případně vodu se sirupem, přidejte pár kapek saponátu, a pevně ji překryjte potravinářskou fólií. Do ní udělejte pár drobných dírek. Octomilky tam vletí, ale už nevyletí a utopí se. K čemu je ve směsi saponát? Sníží povrchové napětí na hladině a octomilky se utopí bez toho, aby se dokázaly od hladiny odrazit.

Vysajte je vysavačem

Další možností je suchá past. Dejte na talíř nebo do misky přezrálé či nahnívající ovoce. Vše ostatní opět pečlivě ukliďte. Pak počkejte, než se octomilky slétnou k návnadě. Vezměte vysavač a začněte vysávat vzduch kolem návnady. Octomilky nasajete a ve vysavači se udusí. Raději však jeho obsah obratem vyneste ven do popelnice.

Nasaďte přirozeného predátora – masožravky

Masožravá rostlina na octomilky

Masožravé rostliny umí lákat hmyz a pak jej zahubit. Ale na hejna octomilek pár masožravek v domácnosti nestačí. Navíc, je to dost drahé řešení. Masožravky též potřebují vlhké a skleníkové klima, takže ne v každém bytě jej dokážete vytvořit bez toho, aby se vám na zdech neobjevila brzy plíseň, nebo vám nezačala bobtnat plovoucí podlaha.

Profesionální likvidace octomilek

Mušky octomilky nejsou rozhodně tak odolné, že bychom na ně museli volat deratizéra, aby u nás provedl dezinsekci. Existují i různé profi lapače s insekticidy i bez nich, jež se dají koupit v drogériích. Může jít o lapače s návnadovým roztokem, o lepicí pasti, feromonové lapače nebo třeba o lampu proti hmyzu, která funguje i na octomilky a zabíjí je elektrickým výbojem.

Metod, jak vyhubit octomilky, je tedy skutečně hodně

Natrvalo se jich ale zbavíte pouze změnou svého chování – tedy tím, že jim nebudete všude po kuchyni a bytě nechávat pamlsky. V létě a během zavařovací sezóny se však tyto rady budou rozhodně hodit.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.