Inspirace na vánoční stolování

Štědrovečerní tabule by měla působit slavnostně a výjimečně. V dnešním článku přinášíme tipy, jak správně prostřít stůl na Vánoce a jak na to, aby jeho výzdoba působila svátečním dojmem. Využijete módní barvy letošních svátků, nebo vsadíte na klasiku v podobě červeno-zelené?

Prostření slavnostní vánoční tabule

Prostření stolu na Vánoce musí předcházet jeho vyčištění. Odkliďte všechno, co na stole zabírá místo, a plochu desky utřete navlhčeným hadříkem. Poté na stůl rozložte ubrus, poskládejte nádobí a tabuli doplňte svíčkami a dekoracemi. S těmi opatrně – nechte si na stole dostatek místa pro mísu s polévkou, řízky a salátem. A jak správně prostřít nádobí a příbory?

Na stůl nejprve položte velký podkladový talíř, na němž se střídají talíře na jednotlivé chody. Položte na něj ubrousek a následně menší talíř na předkrm nebo hluboký talíř na polévku. Připravte si i talíře na hlavní chod – po předkrmu nebo polévce sesbírejte použité nádobí a na podkladový talíř položte ten na hlavní chod. Jestliže máte na večerním menu i sladkou tečku, prostřete po hlavním jídle malé dezertní talířky.

Pro každý chod budete potřebovat zvláštní příbor. Poskládejte je tak, aby se od talíře nejvzdálenější příbory používaly jako první – od kraje k talíři tedy takto: příbor na předkrm, polévku, hlavní chod (vlevo od talíře vidličky, vpravo nože a lžíce). Dezertní příbor se umisťuje nad talíř. Nezapomeňte každému stolovníkovi připravit i ubrousek a dvě sklenice: na vodu nebo pivo a víno či sekt.

Foto: AnyLane, Pexels

Barvy Vánoc

Prostírání stolu můžete volit umírněné i okázale přepychové, zaléží jen na vašem vkusu. Barvou letošních Vánoc je tmavě modrá, která má symbolizovat nebe. Skvěle se doplňuje se stříbrnou i zlatou a působí luxusním dojmem. Pokud máte doma porcelánové nádobí s modrým dekorem (tzv. cibulák), bude vám barevně ladit i nádobí k servírování štědrovečerní večeře.

Klasickou barevnou kombinací je červená a zelená. Tyto barvy obohacené zlatými doplňky představují esenci Vánoc. Minimalisté mohou svůj stůl obléknout do čisté bílé barvy, která připomíná sněhovou nadílku. Navíc se snadno kombinuje s jakoukoliv další barvou.

Foto: picjumbo.com, Pexels

Vánoční stolování podle vašeho vkusu

Do vybrané kombinace barev můžete ladit ubrus s prostíráním, ubrousky, nádobí i doplňky. Snadno seženete různobarevné svíčky, organzy a mašle, které můžete použít k dozdobení tabule. Přinášíme i nápady na méně tradiční výzdobu:

  • Skvěle vypadají velké skleněné vázy naplněné ozdobami, světýlky a vatou.
  • Neobvyklý stojan na čajovou svíčku vyrobíte z obrácené sklenice na víno – pohárem přiklopte dekoraci a na kruhovou základnu nožky položte malou svíčku.
  • Na dozdobení stolu můžete využít přírodní dekorace – šišky, větvičky, nasušená kolečka pomerančů, malá červená jablíčka, slaměné ozdoby či barevně ladící čerstvé květiny.
  • Během večeře zapalte svíčky nejen na stole, ale i jinde v jeho okolí. Navodíte tak tu správnou atmosféru.
  • Na stůl můžete naaranžovat kousky celé skořice a badyánu, které podtrhnou vánoční náladu vůní perníku.
  • Kroužek na ubrousky snadno vytvoříte z drátku, na který nalepíte drobné přírodniny.

Odívání stolu do vánočního hávu je kreativní zábava a navíc také činnost, do které se může zapojit celá rodina. Přizvěte k dekorování i děti, které si tak ukrátí čekání na Ježíška.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.