Staňte se chalupářem
Z průzkumu vyšlo, že 7 z 10 Čechů uvažuje o koupi nebo rekonstrukci chalupy. Proč tolik milujeme chalupaření? V období před rokem 1989 to byl pro mnoho lidí jediný dostupný zdroj rekreace. Rovněž ještě existovala tradiční vesnice, takže se jezdilo z města za babičkou a za dědou do doslova jiného světa. Teď na to s nostalgií vzpomínáme. Řada tzv. Husákových dětí se pak rozhodla z chalupaření udělat permanentní životní styl, a i když se jen málokdo odstěhoval někam na samotu, mnohdy jsme se vrhli alespoň na dobrodružné bydlení v satelitních městečkách. Jenomže to, jak jsme brzy zjistili, má od chalupaření daleko. Vedle svých městských bytů toužíme vlastnit chalupy a užívat si je o víkendech a o dovolené.
Z průzkumu vyšlo, že 7 z 10 Čechů uvažuje o koupi nebo rekonstrukci chalupy.
Chalupa vyřeší naši touhu po relaxaci v přírodě i vlastní zahrádce
Panika šířená médii o nezdravých potravinách z nás dělá balkonové zahrádkáře. Brzy nám však 2 m2 nestačí. Stávající zahrádkářské kolonie jsou obsazené, nové nevznikají. Řešením je proto pořízení rekreačního objektu se zahradou. Menší či větší. Někomu stačí pár starých stromů, pod kterými bude o víkendech a o dovolené relaxovat, někdo si chce vybudovat plantáže ovoce a zeleniny, nebo luxusní zahradu s exotickými dřevinami.
Když potřebujete rekonstruovat rekreační objekt
Jenom 8 % vlastněných rekreačních objektů v ČR je celoročně obyvatelných. Většinu z nich majitelé využívají pouze sezónně. Mnoho chat a chalup potřebuje rekonstrukci. I na rekonstrukci lze u rekreačního objektu získat hypotéku.
Co dělat, když zdědíte chalupu, ale dědiců je více?
Pokud se rozhodnete získat objekt pouze pro sebe, lze další spoludědice, a nyní i nové majitele rekreačního objektu, vyplatit. Jestliže na to nemáte, vyřeší to opět hypotéka na rekreační objekt.
Rekreační objekt od základu
Rekonstrukce starých nemovitostí je velice náročná. Mnohdy se od řemeslníků dozvíte, že by bylo objekt lepší zbourat a postavit nový. Než se pouštět do záchrany starých ruin, nechte si postavit novostavbu rekreačního objektu. I zde vypomůže hypotéka.
Kde získat hypotéku na rekreační objekt?
Peníze na chatu či chalupu formou hypotéky nabízí Hypoteční banka. Získat lze až 70 % odhadní ceny rekreačního objektu. Minimální výše hypotéky je od 300 000 Kč. Hypoteční banka umožňuje splácet 5 až 40 let. Volit si máte možnost i pevnou úrokovou sazbu na 1, 3, 5, 7 nebo 10 let. Ručit lze kupovaným rekreačním objektem nebo jinou nemovitostí.