Energetický štítek

Energetický štítek budovy: jak ho získat a jaké z něj plynou výhody?

Chystáte se postavit nebo rekonstruovat rodinný dům a chcete ho učinit co možná energeticky nejúspornější? Ověřte si, jak na tom váš projekt je, pomocí energetického štítku.

Pro jeho získání stačí kontaktovat některého z pověřených odborníků. Za vypracování štítku sice zaplatíte, investice se vám ale může brzo vrátit. Pokud váš nový domov splňuje standard A nebo B, Hypoteční banka vám nabídne výhodnější Zelenou hypotéku. Štítek se vám navíc bude hodit, pokud stavbu budete chtít později prodat.

O energetickém štítku nemovitostí, který se správně nazývá Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), slýcháme nejčastěji v souvislosti s byty k prodeji nebo pronájmu. Novému zájemci o koupi nebo pronájem umožní odvodit si přibližné roční náklady na spotřebu energií. Jeho vyhotovení je povinností pro majitele, který svou nemovitost prodává. Hodit se vám ale bude i tehdy, pokud si svůj budoucí domov rozhodnete postavit nebo zrekonstruovat sami.

Štítek slouží jako důkaz toho, kolik energie ročně dům či byt spotřebuje. Podle dosažených výsledků PENB objekt zařadí do kategorie: od mimořádně úsporného A až po mimořádně nehospodárného G.

Výpočet provádí odborník, kterého si můžete snadno najít například prostřednictvím informačního portálu Ministerstva průmyslu a obchodu, a zahrnuje do něj energii potřebnou například k vytápění, ohřevu vody, osvětlení nebo větrání budovy. K elektronice v domácnosti nebo používaným spotřebičům naopak vůbec nepřihlíží.

Zelené výhody

Pokud se energetický štítek rozhodnete svého domovu opatřit, připravte se na malý poplatek. Cena za zpracování PENB závisí na velikosti domu i na tom, jakou projektovou dokumentaci jste schopni odborníkovi předložit jako podklady. Za štítek pro rodinný dům byste měli zaplatit v řádu tisíců korun. U bytových domů je proces trochu složitější, protože se PENB vypracovává pro celý objekt, jeho pořízení je proto i o něco nákladnější.

Investice do energetickému štítku se vám ale může bohatě vrátit. Jakmile totiž víte, že je vaše bydlení zařazeno do energetické náročnosti typu A nebo B, můžete využít výhodnější Zelené hypotéky od Hypoteční banky. Ta vám na vypracování štítku navíc přispěje 30 % jeho ceny.

„Hypoteční banka ekologickému bydlení dlouhodobě fandí a podporuje ho. Za váš ohleduplný přístup k přírodě vás proto odměníme. Mezi výhody Zelené hypotéky patří mimo jiné sleva na sazbě a pojištění,“ popsala Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Abyste navíc měli jistotu, že se vejdete do rozpočtu svého zeleného projektu, nabídne vám banka v rámci Zelené hypotéky možnost získat až o 20 % prostředků navíc, než jste uvedli v rozpočtu při žádosti. Pokud tyto prostředky nepoužijete, nevadí, za jejich nevyčerpání nic neplatíte. Pokud se chystáte na stavbu nebo rekonstrukci své nemovitosti a hledáte inspiraci pro nejnovější technologie a vychytávky nízkoenergetického bydlení, podívejte se na naše stránky www.myslimezelene.cz.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.