Dřín a jeho pěstování. Fotografie růžových květů dřínu.

Dřín: Původní český keř, který sluší každé zahradě

Dřínům neboli svídám se občas přezdívá popelky českých zahrad. Jejich květy nejsou tak půvabné jako ty růžové, vynikají ale výjimečnou odolností, nenáročností i dlouhověkostí. Na zahradě vám udělají parádu jako působiví solitéři i živý plot. A přicházející podzim je ideální čas pro jejich výsadbu. Přečtěte si, jaký druh je pro vás ten pravý a jak se o něj správně starat.

Dříny jsou velké listnaté keře či malé stromky, které se brzy z jara obsypají drobnými žlutými kvítky. Na sklonku léta je pak zdobí karmínově červené plody, které do vaší zahrady přilákají houfy ptáků i veverek. Drobné karmínově červené bobule ale mají široké využití i v kuchyni. Červené peckovice jsou plné vitaminu C, pektinů i minerálů a vychutnat si je můžete jak zavařené, tak také v podobě vína či likéru. Pro své plody je obzvlášť ceněná odrůda dřínu velkoplodého.

Známé druhy dřínů

Existuje spousta druhů dřínů, v zásadě se však dělí na ty jedlé a okrasné. Přestože jsou dříny zpravidla samosprašné, někdy se může stát, že samotáři v zahradě neplodí. Ideální je proto pořídit si dřínů na zahradu více.

Dřín obecný

V zahradnictví se s ním můžete setkat i pod názvem dřín jarní. Původně divoký ovocný keř je z jara obsypaný sytě žlutými květy a pěstovat ho lze i na kmínku jako menší stromek. A co je nejlepší: dřevina je to vskutku odolná. Nevadí mu mrazy ani kamenitá půda a škůdci ani choroby si na něj netroufnou. Na zahradě bude dělat radost nejen vám, ale také včelám, pro které je významným zdrojem pylu.

Dřín květnatý

Dřín květnatý je jedním z nejkrásnějších druhů dřínu. V Čechách byl poprvé vysazen na začátku 19. století v Královské oboře, přesto u nás patří k méně obvyklým keřům. Existuje spousta kultivarů tohoto druhu, některé mají květenství bílé či narůžovělé, jiné se naopak liší tvarem. Všechny svá poupata však začíná rozvíjet hned po prvních teplých dnech, na zahradě mu to obzvlášť sluší s jehličnany v pozadí, které dají naplno vyniknout jeho barvě.  

Dřín japonský

Jeho rodištěm je východní Asie, daří se mu však ve stejných podmínkách jako dřínu květnatému. Oblíbený je pro své okrasné listy, které se liší tvarem, barvou i velikostí. Krásné na pohled jsou i samotné načervenalé plody, které se v Japonsku využívají k výrobě vína.

Pěstování dřínů je hračka

Dříny jsou poměrně nenáročné na půdu, daří se jim v neutrální či mírně zásadité půdě. Výjimkou je pouze dřín květnatý, který potřebuje kyselou propustnou půdu s přídavkem rašeliny, obzvlášť citlivý je pak na přesazování. Všechny druhy ale mají společnou dlouhověkost i nenáročnost na vodu, kdy zvládnou bez újmy přečkat i kratší období sucha. Jsou také odolné vůči mrazu a díky bohatému kořenovému systému zvládnou i perfektně zpevnit půdu ve svahu.

Kdy sbírat plody dřínu?

Plody dřínu neboli dřínky začínají dozrávat na konci srpna, ideální je sklízet je v okamžiku, kdy získají karmínový nádech. Čím tmavší barva, tím zralejší plody jsou. Dřínky můžete sušit a využívat stejně jako šípky. Na Balkáně se například sušené dříny rozdrtí na prášek, který se pak v kuchyni využívá k dochucení mletého masa. Starověcí Řekové zase dřínky používali jako náhradu oliv a nakládali je stejným způsobem.­ Týden je nechali naložené v osolené vodě, a poté je smíchali s olivovým olejem, česnekem a bylinkami do uzavíratelné nádoby. Pokud dáváte přednost klasice, připravte si z plodů domácí džem nebo kompot podle osvědčeného receptu. Před zavařováním zbavte ovoce pecek, ideálně v rukavicích, protože plody silně barví.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.