Co s dlouhými zimními večery? Vyrobte si domácí loutkové divadlo!

Odtrhněte děti od tabletů a mobilů a vyrobte si s nimi vlastní domácí loutkové divadlo. Není to nic těžkého a můžete si vybrat právě takové řešení, na které si troufnete. Kolik společných příběhů s loutkami prožijete, to bude už jen na vás!

Divadlo provází lidskou civilizaci už po tisíciletí a vždycky přinášelo možnost prožívat úžasné příběhy a skvělá dobrodružství. Fantazie totiž dokáže daleko víc než všechny televizní kanály dohromady. Dejte svým dětem příležitost rozvinout obrazotvornost a vyprávět vlastní příběhy. Vyrobit si loutkové divadlo totiž není nic těžkého. Nechte si od dětí pomoci a společnými silami budete mít za chvíli hotovo!

Loutkové divadlo z krabice od bot

Můžete začít minimalisticky. Základem divadla může být třeba jen krabice od bot. Nevěříte? Tak se dívejte.

Co budete potřebovat?

 • krabici od bot
 • krycí barvu, kterou krabici pomalujete, můžete také použít tapetu
 • pravítko a tužku
 • řezací nůž
 • lepidlo
 • barevné papíry na dozdobení krabice a výrobu loutek a kulis
 • fixy
 • špejle nebo jiné tyčinky na vedení postaviček

Podívejte se na video, abyste věděli, jak takové divadélko vyrobit.

Postup:

 1. Nejprve krabici nabarvěte nebo polepte tapetou podle vlastního vkusu. Nezapomeňte natřít i vnitřek krabice – z něj se stane pozadí vašeho jeviště.
 2. Do víka krabice vyřízněte obdélníkový otvor – to bude průhled na jeviště. Na jeho vyměření použijte pravítko a tužku.
 3. Do horní části krabice vyřízněte druhý – menší – obdélný otvor. Tím se budou později vodit loutky.
 4. Dozdobte krabici podle vlastní fantazie. Můžete přidat papírovou oponu, maskarony nad jeviště nebo cokoli dalšího. Použijte klidně třeba i látku. Vaší fantazii se meze nekladou.
 5. Vyrobte si s dětmi loutky a další kulisy na pozadí. Co přesně to bude, záleží jen na vás. Vlk a Karkulka? Zlatovláska? Tři prasátka? Nebo něco úplně jiného?

Zdálo se vám to snadné? Můžete zkusit něco trochu složitějšího a sofistikovanějšího – stínové divadlo. V něm se na plochu z tenkého papíru promítají stíny loutek pomocí světelného zdroje v zadní části krabice. U postaviček je tedy velice důležité, aby měly pěkný a jasně srozumitelný tvar. Nemusíte se ale bát, není to tak složité, jak se může zdát.

Ve stínovém divadélku se loutky nevodí shora jako u předchozího návodu, ale ze stran. Samotné představení pak musí probíhat ve zhasnuté místnosti, aby světlo i stíny vynikly.

A co tedy budete potřebovat?

Na divadlo:

 • velkou krabici (rozměry jsou na vás, stačí jen udržet rozumné poměry)
 • řezací nůž
 • tenký bílý papír nebo pauzovací papír
 • lepidlo, lepicí pásku

Na loutky:

 • pevnější černou čtvrtku
 • bílou nebo jinou světlou pastelku
 • ostré nůžky nebo řezací nůž
 • vodicí tyčku, např. na tmavo natřenou špejli
 • izolepu

Postup:

 1. Vyberte krabici. Pokud je pěkná, můžete ji nechat přírodní, ale pokud chcete, nic vám nebrání v tom, abyste ji s dětmi obarvili nebo polepili podle vlastního vkusu.
 2. V přední stěně vyřízněte otvor pro jeviště. Pokud chcete, můžete nad jevištěm vytvořit štít s kulatým okénkem ve středu podobný domovnímu štítu u starších domů.
 3. V bocích krabice blíže přední stěně s jevištěm vyřízněte obdélný otvor, kterým budete moci vodit loutky. Pokud budete vodit loutky ve dvou, můžete otvor vyříznout po obou stranách.
 4. V zadní stěně udělejte kruhový otvor, do kterého později umístíte zdroj světla.
 5. Ustřihněte si kus tenkého bílého papíru, který je o něco větší než jevištní otvor, a zevnitř krabice ho pečlivě přilepte izolepou. Tak vznikne „promítací plocha“.
 6. Divadlo je skoro hotové! Stačí přidat světelný zdroj. Posloužit vám může i obyčejná silná baterka nebo stolní lampa, kterou postavíte k otvoru v zadní stěně krabice.
 7. Vyrobte si loutky. Vystříháte je snadno z tmavé, pevné čtvrtky. Jejich tvary si můžete sami načrtnout, krásné vzory ale najdete třeba i na internetu nebo je můžete obkreslit z oblíbených knížek. Záleží jen na vás. Vystříhané tvary připevněte izolepou k vodicím tyčkám.
 8. Pokud jste zruční a troufáte si na to, můžete vyrobit i pohyblivé loutky. Docílíte toho tím, že je opatříte „klouby“. Jak přesně, to vám poradí ve videu.

Chcete si do stínového divadla vyrobit od ruky třeba krásného draka? Rozhodně můžete! Podívejte se sami, jak na to. Podobně pak můžete vytvořit i další úžasné stínové loutky. Potřebovat budete stejné vybavení jako pro loutky u předchozího návodu.

Jak postupovat? Nechte se vést ve videu.

Divadlo ale můžete doma hrát i spoustou jiných způsobů. Možná najdete na půdě staré marionety po prarodičích. Jestli jste ale příznivci maňásků, nechte se inspirovat a vyrobte si ponožkové loutky a divadlo s nimi předveďte třeba na opěradle gauče. Koneckonců, proč ne! Fantazie nemá hranice!

Přejeme vám tu nejlepší zábavu.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.