DIY: staronové čalouněné křeslo

Vintage je jedním ze současných oblíbených fenoménů na poli designu, avšak starobylá krása s sebou nese určitá rizika. Jedním z nich je kratší životnost textilních materiálů. Pokud patříte mezi ty, jež milují věci, které oplývají duší, ukážeme vám jak ji vrátit křeslu, díky novému čalounění!

Co je k tomu potřeba?

 • pevná látka vhodná k čalounění (x metrů navíc)
 • šroubovák
 • nůžky
 • kleště kombinačky
 • kladivo
 • připínáčky a hřebíčky se zaoblenou hlavičkou
 • sešívačka na textil + spony do sešívačky 8mm
 • kleště na drát
 • vatová výplň

Tip: Recyklujte staré nenošené oblečení – např. plisovaná sukně tvídového typu skvěle poslouží jako čalounická látka

 

101834348.jpg.rendition.largest

Před samotným započetím práce zjistěte stav rámu křesla. Pokud je v pořádku a stabilní, můžete se rovnou pustit do odstraňování čalounění a jeho výplně.

101846926.jpg.rendition.largest

Nejprve odstraňte látku ze spodní části sedadla a poté pomocí kleští vytahujte jednotlivé připínáčky nebo hřebíčky. Při postupu si piště poznámky, kolik a v jaké části byly připínáčky použity. Dále si uchovejte starý potah pro poměřování s novým. V případě, že vám nepostačí kleště, pomozte si nůžkami anebo lehkými údery kladiva.

101846928.jpg.rendition.largest

101846936.jpg.rendition.largest

Opatrně zkontrolujte starou vatovou výplň opěradla a pokud je ve špatném stavu anebo znečištěná, vyměňte ji za novou. Rovněž prohlédněte pružiny a síťování sedadla a v případě potřeby opravte anebo rovnou vyměňte.
Tip: Pokud chcete dřevěné části křesla přebarvit, nalakovat, nebo ošetřit konzervantem, je na to nejlepší čas. Ideální teplotní podmínky pro nátěr jsou kolem 20°C, po té nechte důkladně zaschnout.

101855873.jpg.rendition.largest

Připravte si kus vatové výplně a pokryjte jí opěradlo a sedadlo. Každý kus precizně připevněte připínáčky a sešívačkou.

101855868.jpg.rendition.largest

Dle starého potahu vytvořte střih pro nový. Při překreslování je dobré myslet na vzor látky, kterou jste si vybrali pro nové čalounění. Nový kus vystřihněte podél obrysu s 7-10 cm rezervou kvůli přišívání.

101855874.jpg.rendition.largest

Umístěte látku na rám křesla a pečlivě ji vypněte a pomocí připínáčků upevněte k rámu křesla. Skutečně se ujistěte, že látka je dokonale vypnutá a uhlazená. Přebytečnou látkou odstřihněte.

101855869.jpg.rendition.largest

Na pomoc si vezměte starý kus a dle předlohy vytvořte pásy, které vyplní a začistí švy mezi vrstvami čalounění a rámem.

101855879.jpg.rendition.largest

101855893.jpg.rendition.largest

Pomocí sešívačky na textilie připevněte pásky do diagonálních švů.

101855889.jpg.rendition.largest

Odstraňte přebytečné kusy látky a pomocí nůžek začistěte okraje čalounění. Poté umístěte opěradlo na rám.

101874623.jpg.rendition.largest

Připevněte boční panel čalounění. Nejjednodušším způsobem je použít lepidlo na textilie. Je ale možné použít dekorativní čalounické hřebíčky. Opět se ujistěte, že látka je dokonale vypnutá.

101874625.jpg.rendition.largest

Připravte si kus černé prodyšné látky pro spodní část sedadla, který bude sloužit jako zakrytí pružin a síťování a zároveň bude zabraňovat přístupu prachu. Jako v předchozím postupu použijte starý kus látky jako šablonu. Obraťte křeslo vzhůru nohama a připevněte látku sešívačkou k rámu sedáku.

101874617.jpg.rendition.largestZdroj: Bhg.com

Teď už stačí křeslo umístit do interiéru a těšit se z povedené práce.

Inspirovali jsme vás k víkendovému kutilství?

 

 

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.