usporny-dum

Desatero úsporného bydlení v rodinném domě

Náklady na bydlení, elektřinu, vodu a paliva tvoří v průměru okolo 25 % pravidelných měsíčních výdajů domácností v České republice. Úsporného bydlení dosáhnete chytrou kombinací jednotlivých řešení, které najdete v našem článku. Vždy záleží na výchozí situaci vašeho domu a vašich prioritách.

1. Plánovat se vyplatí

Vždy se poraďte s odborníkem, hledejte ověřená řešení a zkušené dodavatele, porovnávejte. Ušetříte.

2. Pořádek v účtech za energie

Zjistěte si, kolik a za co platíte. Nemalé úspory za elektřinu a plyn vám může přinést změna dodavatele. Průměrná úspora podle portálu Ušetřeno.cz je 2 200 Kč za rok, u plynu je to více než dvojnásobek. Neváhejte každé dva roky poptat nové dodavatele nebo využijte služeb profesionálních srovnávačů cen energií.

3. Teplota tak akorát

Při odchodu z domu nebo při větrání nezapomeňte vypnout topení nebo klimatizaci. Termostat dokáže teplotu pohlídat za vás. Dvě třetiny z nás pravidelně přetápějí až k 25 °C. Každý stupeň navíc stojí ročně tisíce. V obývacím pokoji je komfortní teplota do 22 °C, v ložnici kolem 17–19 °C.

4. Zateplením k úsporám

Zateplením obvodových stěn, střechy a výměnou oken docílíte snížení nákladů na vytápění o 50 až 90 %. Navíc tím prodloužíte životnost stavby až o 30 let. Správně provedené zateplení zvýší tepelný komfort v domě a sníží vlhkost. Vždy je nutné pamatovat na správné větrání. Až polovinu nákladů na zateplení vám pomůže uhradit státní dotace.

5. Obnovitelné zdroje jsou dostupné a výhodné

Slunce, vzduch i země dokážou přinést úspory a snížit závislost na rostoucích cenách energií. Fotovoltaické domácí elektrárny, termické solární panely i tepelná čerpadla jsou stále kvalitnější a dostupnější. Snižují vaši závislost na dodavatelích i dopad rostoucích cen energií na vaši peněženku. A jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Navíc dostanete státní dotaci až na třetinu investice.

6. Mějte své spotřebiče pod kontrolou

V pohotovostním, tzv. stand‑by režimu mohou starší přístroje spotřebovávat i 20 wattů za hodinu, novější obvykle 1–5 wattů. I ty ale za celou domácnost mohou spotřebovat třeba 500 kWh elektřiny za rok, což vás přijde na 2 000 Kč. Energetické štítky spotřebičů jsou dobrým vodítkem při nákupu. Většinou je výhodné připlatit si za ten úspornější. A+ by dnes mělo být minimum.

7. Staré žárovky za nové

LED žárovky jsou trendem a oprávněně. Vyplatí se koupit ty kvalitnější. Jsou úspornější než halogenové a vydrží déle. Zatímco klasická žárovka při denním 4-hodinovém svícení vyjde na 400 Kč ročně, LED žárovka na 60 Kč.

8. Vodou neplýtvejme

Že je sprchování úspornější než koupání, připomínat nemusíme. Ani to, že kapající kohoutky a protékající WC stojí v lepším případě stokoruny navíc. Je dobré pravidelně sledovat účty za vodné a stočné. Úsporné hlavice, šetřiče a perlátory jsou rychle návratné investice. Úsporné mycí a prací programy nových úsporných spotřebičů vám během jejich životnosti uspoří tisíce.

9. Využití dešťové a šedé vody

Dešťová voda je dar. Zvláště pro rodinné domy. Zachytávejte ji a používejte alespoň na zalévání zahrady. Stačí sud plněný z okapního svodu, jímka pod zemí zachytí vody více. Může se zdát, že prší méně, ale prší. V roce 2019 to u nás bylo stále okolo 500 litrů na m 2, někde i více. A i pro využití dešťovky je připravena státní dotace v řádu desítek tisíc korun. Využít lze i odpadní vodu z mytí a praní, tzv. šedou vodu.

10. Recyklovat a kompostovat

Pokud stále patříte mezi čtvrtinu Čechů, kteří nerecyklují, je čas to změnit. Třídění nikdy nebylo jednodušší. Síť recyklačních kontejnerů máme jednu z nejhustších v celé EU. Platí však, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Pozornost si zaslouží domácí kompostování, které je i legislativně považováno za předcházení vzniku odpadu.

TIP: Víte jakou další pomoc stát nabízí při snižování energetické náročnosti nových i dříve postavených domů? Stáhněte si náš eBook Úsporný rodinný dům a dozvíte se víc.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.