Chystáte se koupit dům? Víme, na co si dát pozor při prohlídce!

Pokud plánujete koupi domu, určitě nechcete pořizovat zajíce v pytli? Poradíme vám, na co se ptát a na co dávat obzvlášť pozor při prohlídce nemovitosti.

Nové bydlení je radost, zároveň jde ale i o velký adrenalin. Je to velká investice a závazek. Emoce pracují a člověk dá hodně na své dojmy. Prodejci a realitní makléři s tím však počítají a snaží se drobné nedostatky zakrýt. Jak je prokouknout a předejít tomu, abyste v návalu emocí a vizí budoucího života v novém domě neztratili pevnou půdu pod nohama a nekoupili dům i s rozpoznatelnými vadami?

1. Googlujte a na prohlídku přijďte připravení

Dříve než se půjdete na nemovitost podívat, zjistěte z internetu všechno, co je možné. Prověřte dopravní dostupnost a občanskou vybavenost – obchody, školy, blízkost zdravotnických zařízení, sportovišť a podobně. Zjistěte také, zda se v okolí nenachází nějaká továrna nebo obdobný provoz, který by mohl vytvářet velký hluk nebo například zápach.

Seznamte se s územním plánem, z něhož se dozvíte, jestli se například neplánuje v okolí stavba silnice nebo nějaký developerský projekt, který významně ovlivní nejen výhled z vašich budoucích oken, ale i ráz celé lokality.

2. Neustále se ptejte a vše sami vyzkoušejte

Při první návštěvě jednejte s chladnou hlavou a buďte důslední. Už doma si připravte otázky, na které se budete chtít prodejce ptát. Rozhodně se neostýchejte a nenechte se odbýt. Pokud vás odpověď neuspokojí, ptejte se dál.

Zjistěte, proč majitel dům prodává. Poptejte se sousedů, jaké je v lokalitě bydlení, a určitě se sami projděte po okolí a ověřte si, zda to, co jste zjistili na internetu, je pravda.

Ptejte se na náklady spojené s chodem domu – elektřina, voda, vytápění. Chtějte také vidět energetický štítek domu. Sami si vyzkoušejte funkčnost vodovodních baterií, otevírání oken a podobně. Pokud nemá dům vlastní garáž, určitě nezapomeňte také na otázku parkování.

3. Ověřte právní stav nemovitosti

Začněte tím, že si na katastru nemovitostí pořídíte aktuální výpis z listu vlastnictví – zásadní jsou nejen údaje o právoplatném majiteli, ale také to, zda na nemovitosti neleží věcné břemeno, zástavní právo nebo například exekuce. Zajímat by vás měl také nabývací titul, ze kterého vyčtete, za jakých okolností prodávající nemovitost získal. Důležité je i kolaudační rozhodnutí a příslušná stavební dokumentace.

V případě pochybností se obraťte na kompetentní úředníky nebo právníka.

4. Zjistěte stavebně technický stav domu

Dům projděte od půdy po sklep a hledejte slabá místa. Zaměřte se především na:

 • stav střechy a zateplení;
 • vnitřní rozvody (stoupačky a odpady);
 • stopy vlhkosti (na stěnách i ve sklepě, plíseň);
 • stav fasády;
 • prověření statiky celého domu a základů.

V interiéru domu věnujte pozornost:

 • stavu podlah;
 • veškerým rozvodům – elektřiny, plynu, tepla a vody;
 • stavu oken;
 • stavu a kvalitě řešení koupelny a toalety;
 • stavu a kvalitě řešení kuchyně.

Hledejte také případné známky přítomnosti nezvaných zvířecích obyvatel domu, jako jsou díry ve zdech, podezřelé zvuky, popřípadě hromádky trusu.

Jestli nejste odborníci, vezměte s sebou stavební inspektory. Vaše velká investice si to zaslouží.

5. Buďte kritičtí

Nenechte se opít rohlíkem, buďte obezřetní a nedejte se unést emocemi. Pořizujete si dům, který by vám měl sloužit celá léta, a proto se nesmiřujte s přílišnými kompromisy, abyste si mohli užívat opravdu hezké bydlení.

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.