Adventní výzdoba v tradičním duchu a přesto moderně

Ani se člověk nestihl od posledně nadechnout a už jsou tu zase, po roce přicházejí Vánoce. Bez pořádných adventních příprav by ty samotné Vánoce nebyly to pravé ořechové. Rychlá doba však tradičním činnostem příliš nepřeje. Vedle shonu po dárcích nás honí i různé resty, pečení patnácti druhů cukroví, generální úklid a mnoho dalšího. Na advent jako na dobu příprav, usebrání a očekávání se dnes kladou úplně jiné nároky, než jak tomu bývalo kdysi. Příchod spasitele většinová společnost již neočekává s klidem a půstem, jistý typ příprav ale nepomíjíme ani v době rychlé a uspěchané. Připomeneme si 4 zásadní artefakty, které mohou váš byt či dům v adventní neboli „přípravné“ době nejen zvelebit, ale i vánočně předpřipravit.

Kalendáře jako umělecká instalace

Ať už máte doma malé raubíře, kteří se Štědrého dne nemohou dočkat, nebo ne, adventní kalendáře jsou milým zvykem, který z prosince udělá výjimečný měsíc, jakým by měl být. Zkuste letos pojmout kalendář originálně a vložte malé čokoládky, bonbonky či jiné dárečky do rozmanitých krabiček polepených například pěkným balicím papírem. Na hezky viditelném místě z nich pak vykouzlíte malebné zátiší připomínající příchod Vánoc.

Skvěle vypadá i závěsný kalendář vyrobený z malých pytlíčků.

Máte-li čas a chuť, můžete se pokusit o komplikovanější dílo. Výborně fungují a dlouho vydrží adventní kalendáře ušité z pevné látky nebo vyrobené ze dřeva.

4 svíčky na mnoho způsobů

Adventní svícen je snad ještě nutnější záležitostí než kalendář. Zapalování svíček, které odpočítávají neděle zbývající do příchodu spasitele, mohou zkrášlovat váš jídelní stůl i v adventním mezičasí. Je jen na vás, zda-li design vašeho věnce podřídíte interiéru svého domu či zda budete tradičně spoléhat na přírodniny, červené mašle a zlaté aplikace. Jak si takový věnec vyrobit svépomocí za asistence tavné pistole a zdobných prvků vlastního výběru můžete prozkoumat v následujícím videu.

Adventní svícny nemusejí zaujímat jen tvary věnců. Představivosti a designové volnosti se meze nekladou. Toužíte-li po moderním interiérovém doplňku a přesto tradičním svícnu, který vás provede dobou adventní, mrkněte, jak tyto věnce nevěnce také mohou vypadat. Velkou výhodou takové variace může být i zajištění nehořlavosti podložky, což ocení 9 z 10 hasičů ve službě.

Světýlka pro kouzelnou atmosféru

Drobná vílí světýlka na stromečku jsou neoddiskutovatelnou věcí. Jejich využití v dekoračních technikách je ale daleko rozsáhlejším fenoménem. Světýlka můžete dětem umístit nad postel či do okna a vyčarovat tak dojem kouzelného světa snů, který se spolu s Vánocemi také přibližuje mílovými kroky.

Světýlka různých tvarů a barev lze využít jako intimní přisvětlení společenských místností, kde si společně celá rodina užívá tepla domova. Připevněním světýlek na konstrukci například ve tvaru hvězdy, docílíte krásné okenní dekorace. Výborně vypadá, když si světýlky ověnčíte třeba televizi. Zázraky, které pak adventní pohádky budou přinášet, se stanou ve vašem obýváku skutečností.

Rostlinná svatá trojice – Vánoční hvězda, jmelí a chvojí

Věnce z chvojí jsou tradiční vánoční dekorací. Pokud si chcete práci usnadnit, nebojujte s vázáním věnce a využijte přirozených tvarů větví. Ty umístěte do váz či zavěste na stěnu jen tak. Obydlí vám příjemně provoní pryskyřicí a duši pohladí zelenou přírodní dlaní.

Chystáte-li sváteční tabuli, větvičky rozházejte ledabyle po stole jakoby nic. Chaos, který vznikne, dodává stolujícím pocit přívětivé skřítkovské hostiny a to není k zahození.

Pryšec nádherný (vánoční hvězda), známá květina s červenými listy, neodmyslitelně patří k Vánocům. Své americké jméno poinsettia získala podle prvního velvyslance USA v Mexiku Joela Robertse Poinsettia, který ji z Mexika do států v roce 1825 poprvé dovezl. To je mimochodem historka, která může přijít v hod, až na nějaký vánoční večírek tuto rostlinku ponesete jako dárek.

Třeba za ní na oplátku dostanete svazeček jmelí, které je pak vhodné umístit volně do prostoru a očekávat v jeho okolí v brzké době zvýšený výskyt polibků.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.