Ukázka toho, jak vyčistit žehličku od vodního kamene a dalších nečistot.

5 tipů, jak vyčistit žehličku

Tvrdá voda, špatně odhadnuté teploty nebo nekvalitní polep na oblečení stačí k tomu, aby se žehlicí plocha znečistila. Poradíme vám, jak vyčistit napařovací žehličku snadno a bez chemie.

Znečištěná žehlička nejen špatně žehlí, ale zároveň ničí i ostatní oblečení. Samotné čištění žehlicí plochy přitom není žádná věda. Za pár minut se žehlička bude blýskat jako nová. Bez chemie i drhnutí.

Na drobné nečistoty pomůže ocet

Ocet je osvědčený trik, který umí vyčistit jak keramickou žehličku, tak i pračku zanesenou vodním kamenem. Pokud máte žehlicí plochu jen lehce znečištěnou, namočte do octa čistý hadřík, pořádně ho vyždímejte a položte na ručník. Rozpálenou žehličkou pak jen stačí octový hadřík přežehlit jako obvykle.  

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene

Jedlá soda je v domácnosti zázračný pomocník, který si poradí s vodním kamenem i připálenými nečistotami na žehličce. Smíchejte dvě lžíce jedlé sody s jednou lžicí vody a vyrobte si univerzální čistící pastu. V tenké vrstvě ji rozetřete na žehlicí plochu, vynechte však napařovací otvory, a nechte 5 minut působit. Pak už jen stačí vlhkým hadříkem setřít a je hotovo. Pokud je žehlička stále znečištěná, postup opakujte a vezměte si na pomoc jemný zubní kartáček.

Jak vyčistit žehličku zevnitř

Moderní žehličky se většinou umí vyčistit samy díky speciálním odvápňovacím systémům, které výrobci označují pod názvy AntiCalc či Calc-Clean. Pokud se však vaše žehlička touto funkcí nepyšní, nezoufejte. Odstranit vodní kámen uvnitř žehličky není nic složitého. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1, nalijte roztok do nádržky na vodu a žehličku zapněte. Nechte ji pár minut napařovat a po vychladnutí ji důkladně propláchněte vodou, abyste se zbavili octového aroma.

Čistěte i napařovací otvory

Nejen nádržka na vodu, ale i samotné napařovací otvory se mohou po čase zanést usazeným vodním kamenem. Drobné usazeniny snadno odstraníte vatovými tyčinkami, stačí je namočit do octa a jemně s nimi povrch vyčistit. Pokud má však už vaše žehlička ta nejlepší léta za sebou, připravte ji důkladnou octovou lázeň. Ta zaručeně odstraní i letité nánosy vodního kamene. Do menšího lavoru ocet opatrně nalijte tak, aby byla ponořena pouze žehlicí plocha. Nechte působit pár hodin, během kterých se vodní kámen odmočí.

Jak odstranit připečený plast na žehličce

Pokud se vám na žehličku připekl kousek plastu, ihned ji vypojte ze zásuvky a nechte vychladnout. Kovovou pánev nebo pekáč naplňte kostkami ledu a žehličku na ně položte. Pomocí plastového nože nebo dřevěné špachtle pak plastovou připáleninu snadno odstraníte. Nakonec stačí žehlicí plochu důkladně vyčistit sodou nebo octem a žehlička se bude zase blýskat jako nová.

Rady a tipy na závěr

  • Do žehličky dávejte destilovanou vodu bez nečistot a minerálů, prodloužíte jí tím životnost.
  • Žehličku ukládejte do skříně ve vertikální poloze.
  • Oblečení si vždy roztřiďte podle doporučené teploty žehlení.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.