zamiokulkas

10 pokojových rostlin pro pěstování ve stínu

Chcete mít doma krásné rostliny, ale nemáte velká okna? Nebo si chcete pokojovou rostlinou ozdobit místnost, kam slunce příliš nesvítí? Žádný problém, stačí si jen vybrat některý z druhů, které bez potíží rostou i ve stínu. V článku najdete 10 druhů stínomilných pokojových rostlin pro inspiraci.

1. Difenbachie

Může být na světle i v polostínu. Jde o rostlinu dorůstající větších rozměrů. Upoutá zajímavě vzorovanými listy se specifickou kresbou. Pozor si dejte v případě, že máte malé děti nebo domácí zvířata, protože difenbachie je jedovatá.

2. Tchýnin jazyk

Typická pokojová rostlina se špičatými listy, které připomínají jazyk. Kromě běžné verze s tmavě zelenými žíhanými listy seženete i krásné kultivary se žlutými okraji. Setkat se můžete s větší formou, ale i trpasličí variantou, která se vejde do menšího květináče jako jemná dekorace například na stůl. Zálivku vyžaduje zhruba jednou do týdne.

3. Zelenec

Pěstování zelence zvládne snad každý. Má delší tenké listy a seženete klasickou zelenou formu i žlutě či bíle panašované. Zálivka stačí jednou do týdne.

4. Dracena

Efektní rostlina s typickým kmínkem a korunou tenkým listů. Bez problémů poroste i ve stínu. Zalévejte zhruba jednou týdně, ale pozor si dejte na průvan, protože jí nedělá dobře. Je vhodná do kouta, odkud nevětráte a hledáte sem nenáročnou dekoraci.

dracena ve stínu

5. Zamiokulkas

Efektní větvené listy jsou lesklé díky voskovému povrchu. Zamiokulkas nemá rád průvan a přemokření. Pokud bude vyloženě ve stínu, zalévejte jen trochu a občas podle potřeby.

6. Fíkus

Typická pokojová rostlina, kterou můžete sehnat v mnoha různých variantách. Skvěle se hodí na chodby, do rohů místnosti a pro zaplnění nejrůznějších výklenků. Může dorůst až několik metrů a dá se tvarovat sestřihem.

fíkus

7. Lopatkovec

Krásná pokojová rostlina kvetoucí bílými květy tvarem připomínající lopatky se výborně hodí například do ložnice, protože patří mezi druhy se schopností čistit vzduch. Na pěstování je lopatkovec nenáročný. Zálivka stačí jednou týdně, avšak raději ho neumisťujte do prostoru s průvanem.

8. Parožnatka

Zajímavá kapradina se hodí do závěsného květináče. Má ráda občasné rosení a jemnou zálivku. Líbit se jí může například v koupelně, kde se díky vzdušné vlhkosti bude cítit jako doma.

9. Monstera

Klasická pokojová rostlina s velkými typicky vykousnutými listy patří mezi naprosté stálice. Má ráda rosení a vyšší vzdušnou vlhkost. Stonky a řapíky listů jsou jedovaté, takže ji raději držte dál od dětí a zvířat.

monastera

10. Filodendron

Svým vzhledem trochu připomíná fíkus, ale listy jsou zajímavě vzorované a působí více exotickým dojmem. Ocení vyšší vzdušnou vlhkost a líbí se mu občasné rosení. Při zalévání si dejte pozor na přemokření kořenů, kdy by neměl dlouho stát ve vodě.

Kdy je nejlepší období pro pořízení pokojové rostliny?

Pokojové rostliny je možné koupit v hobby marketech po celý rok. Nejlepším obdobím je však jaro či léto. Naopak pozor si dejte při zimních nákupech, kdy je potřeba hlídat, aby rostlina nepřešla mrazem.

Jakou nádobu zvolit pro pokojovou rostlinu?

Po zakoupení z obchodu potřebuje většina rostlin přesadit. Kupte o kousek větší květináč v porovnání s předchozím. Může být plastový nebo keramický. Nezapomeňte také na podmisku pro zalévání podmokem. Pěkně vypadají i nejrůznější obaly na květináče, ale zde si dejte pozor při zalévání, aby nebyla rostlina přemokřená vodou držící se v obalu.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.